Strona głównaChorobyWysoki cholesterol "napędza" raka

Wysoki cholesterol "napędza" raka

Wysoki poziom cholesterolu utrzymujący się przez dłuższy czas wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi i gorszymi wynikami większości nowotworów, jednak nie było wiadomo, dlaczego tak się dzieje.
Wysoki cholesterol "napędza" raka [Fot. makaule - Fotolia.com]
W badaniu z Duke Cancer Institute w USA odkryto, jak komórki raka piersi wykorzystują cholesterol do rozwijania tolerancji na stres, co czyni je odpornymi na zniszczenie, gdy przemieszczają się z pierwotnego miejsca guza.
Większość komórek nowotworowych umiera, gdy próbują stworzyć przerzuty - to bardzo trudny dla nich proces. Nieliczne, które przetrwają, mają zdolność do przezwyciężenia mechanizmu prowadzącego do śmierci wywołanej stresem. Odkryliśmy, że cholesterol był ważnym czynnikiem tej zdolności - mówi dr Donald P. McDonnell, współautor badań.
Badania nad pokazały, że nowotwory napędzane przez hormon estrogenowy korzystały z pochodnych cholesterolu, które działają jak estrogen, wspierając rozwój raka. Jednocześnie zauważono, że nowotwory niezależne od estrogenów, także szybciej się rozwijały pod wpływem , co sugeruje, że może działać tu inny mechanizm.

Teraz w testach z wykorzystaniem linii komórek rakowych u myszy odkryto, że migrujące komórki nowotworowe pochłaniają cholesterol w odpowiedzi na stres. Większość umiera. Jednak te, które przetrwają, stają się silniejsze i wytrzymują ferroptozę, naturalny proces śmierci komórek w wyniku nadmiaru lipidów zależnych od żelaza. W efekcie te odporne na komórki rakowe łatwo się namnażają i dają przerzuty.

Proces ten ma miejsce nie tylko w przypadku niezależnych od estrogenów nowotworów piersi, ale także przy innych typach raka, w tym .

- Te odkrycia mogą być pomocne w leczeniu zaawansowanych form choroby. Opracowywane są współczesne terapie, które hamują opisaną przez nas ścieżkę. Co ważne, wiadomo teraz, dlaczego obniżenie poziomu cholesterolu - za pomocą leków lub poprzez zmianę diety - poprawia zdrowie - mówi dr McDonnell.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy