Strona głównaChorobyWysoki stres w pracy grozi depresją

Wysoki stres w pracy grozi depresją

Jeśli zmagasz się z wysokim stesem w swojej pracy, w większym stopniu grożą ci depresja i zaburzenia lękowe.
Wysoki stres w pracy grozi depresją [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]
Australijski Black Dog Institute, organizacja na rzecz zapobiegania i leczenia depresji, wskazuje, że istnieje znaczący związek pomiędzy poziomem stresu odczuwanego w pracy oraz samopoczuciem psychicznym. Wydaje się, że przedłużający się stres pogłębia i przycznia się do rozwoju chorób o podłożu emocjonalnym.

Eksperci sprawdzili, jak sytuacja w pracy u dużej grupy czterdziestokilkulatków przekłada się na ich ogólny stan emocjonalny. Wzięto pod uwagę głównie możliwość samodzielnego podejmowania decyzji w pracy, a także poziom intensywności i tempa wykonywania obowiązków zawodowych. Uwzględniono także inne pozapracowe czynniki , np. obecność chorób, problemy finansowe, rozwody, etc. W kilka lat poźniej ci sami ludzie wypełnili kwestionariusze pozwalające ocenić skalę objawów i .

Ustalono, że ci, którzy zmagają z nieprzyjemną atmosferą w pracy, mają małą decyzyjność i niewiele wolności w określaniu swoich obowiązków oraz planowaniu swojej pracy, częściej doświadczają depresji i innych problemów emocjonalnych. Z drugiej strony, co zaznaczają autorzy, przyjazne środowisko pracy osłabia symptomy depresji i sprzyja poprawie stanu psychicznego.

Trzeba podkreślić silny wpływ środowiska pracy na zdrowie psychicznego ludzi, uważają autorzy i wskazują, że w dość łatwy sposob można sprawić, by pracownicy czuli większą satysfakcję z wykonywanych zadań, po prostu muszą mieć przeświadczenie, że ich zdanie się liczy i że mają bezpośredni wpływ na organizowanie, w tym priorytetyzowanie swoich obowiązków.

Wyniki badań zostały przedstawione w Lancet Psychiatry.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy