Strona głównaChorobyWyszkolony pies wyczuwa raka tarczycy

Wyszkolony pies wyczuwa raka tarczycy

Pies o imieniu Frankie jest w stanie „zdiagnozować" raka tarczycy. Potrafi to zrobić z dokładnością na poziomie 87 proc.
Wyszkolony pies wyczuwa raka tarczycy [fot. Frankie] Mieszaniec Frankie może wykryć obecność z dokładnością do 87 proc., mówią uczeni z University of Arkansas w Little Rock (USA).

Autorzy wykazali, że (będący skrzyżowaniem owczarka niemieckiego i ogara) rozpoznaje zapach raka tarczycy poprzez wąchanie moczu pacjentów. Ten bardzo tani i nieinwazyjny sposób diagnozy cechuje dokładnością tylko nieznacznie niższą niż ta dotycząca biopsji, badania najczęściej stosowanego w celu zweryfikowania obecności guza.

W ramach badań eksperci sprawili, by Frankie powąchał mocz 34 pacjentów, z których 15 miało nowotwór, a 19 doświadczało łagodnych . Pies dokonał dobrego rozpoznania w 30 na 34 razy. Czworonóg rozpoznawał obecność raka z dokładnością do 86,7 proc., a ponadto identyfikował łagodne postacie zaburzeń funkcji tarczycy z dokładnością 89,5 proc.

Jak to jest możliwe? Frankie został z zapoznany z moczem, krwią i tkanką tarczycy pacjentów z przerzutowym rakiem tarczycy i szkolony przez ponad 6 miesięcy w celu rozróżniania komórek nowotworowych.

- Obecne procedury diagnostyczne wykrywania raka tarczycy często dają niepewne wyniki. Konieczne są wielokrotne wizyty lekarskie i zabiegi - wyjaśnia Donald Bodenner, współautor badań. - Przeszkolone psy są w stanie wykryć obecność raka tarczycy w początkowej fazie, więc jest nadzieja, że umożliwią uniknięcie nieuzasadnionych interwencji chirurgicznych - dodaje Bodenner.

Wyniki badań przedstawiono na 97. dorocznym zjeździe The Endocrine Society, który odbył się w marcu w San Diego (USA).

Rak tarczycy jest 18 najczęstszym nowotworem w Europie. W 2012 roku odnotowano 53 tysiące nowych przypadków (2 proc. ogółu) tej choroby. Statystycznie najczęściej na raka tarczycy (biorąc pod uwagę Europę) zapadają mężczyźni we Włoszech i kobiety na Litwie. Najrzadziej mężczyźni w Czarnogórze dla mężczyzn i kobiety w Albanii.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy