Strona głównaChorobyWzdęcia - 8 najczęstszych powodów

Wzdęcia - 8 najczęstszych powodów

Wzdęcia zwykle są spowodowane nadmiernym wytwarzaniem gazu lub zaburzeniami ruchu mięśni układu pokarmowego - występuje wówczas obrzęk okolic brzucha po jedzeniu, co powoduje dyskomfort i ból.
Wzdęcia - 8 najczęstszych powodów [Fot. pathdoc - Fotolia.com]
Jest wiele powodów, dla których nagle czujemy się ociężali i mamy . Oto główne przyczyny takich dolegliwości.

Napoje gazowane

Picie węgla sprawia, że żołądek wypełnia się bąbelkami powietrza, co prowadzi do wzdęć. Jeśli już sięga się po takie produkty, warto pić wolno i umiarkowane ich ilości.

Picie przez słomkę

Gdy pije się przez słomkę, jakikolwiek napój, niekoniecznie gazowany, połyka się jednocześnie powietrze, które trafia do żołądka wywołując wzdęcia.

Przejadanie się

Uczucie wzdęcia jest też charakterystyczne dla sytuacji, w której jemy zbyt dużo. Przejadanie się sprzyja uczuciu „wypchania brzucha".

Stan jelit

Osoby z (Irritable Bowel Syndrome - IBS) mogą być szczególnie wrażliwe na gazy, które mogą powodować ból, skurcze i biegunkę.

Alergia na jedzenie

Kiedy je się produkty, na które ma się alergię lub nietolerancję, może to spowodować nadmierne wytwarzanie gazów, wzdęcia i inne objawy.

Określone produkty

Niektóre produkty o wysokiej zawartości mogą powodować wytwarzanie dużych ilości gazów. Wywołują je rośliny strączkowe, takie jak fasola i soczewica, a także niektóre produkty pełnoziarniste. Podobnie też tłuste pokarmy mogą spowalniać trawienie i opróżnianie żołądka, co wywołuje dłuższe uczucie sytości, ale może też sprzyjać wzdęciom.

Żucie gumy

Podobnie jak picie przez słomkę, żucie gumy może skutkować połknięciem większej ilości powietrza, co wywołuje zwdęcia. Co więcej, guma zawiera alkohole cukrowe, zwykle ksylitol i sorbitol, które mogą powodować uczucie obrzmiałości.

Zaparcia

są powszechnym problemem trawiennym i mogą mieć wiele różnych przyczyn. Badania wskazują, że często nasilają wzdęcia. Sposobem na to może być zwiększenie ilości błonnika rozpuszczalnego w diecie.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy