Strona głównaChorobyWzrost a ryzyko raka

Wzrost a ryzyko raka

Wysocy ludzie mogą cechować się wyższym ryzykiem rozwoju raka. Szwedzkie badania wykazały, że być może istnieje związek pomiędzy wzrostem a ryzykiem wystąpienia nowotworów.
Wzrost a ryzyko raka [© Leo Lintang - Fotolia.com] Trwające pięćdziesiąt lat szwedzkie badanie prowadzone przez uczonych z Karolinska Institute w Sztokholmie objęło pięć milionów osób. Odkryto, że wzrost może mieć wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu . Stwierdzono, że wysocy ludzie cechują się większą częstością rozwoju i raka skóry, jak również innych rodzajów nowotworów.

Ryzyko raka rośnie o 18 procent kobiet i 11 procent u mężczyzn na każde dziesięć centymetrów wysokości więcej. Wyższe kobiety odznaczały się o 20 procent większą częstością raka piersi. Ogólnie zaś wyżsi ludzie (bez względu na płeć) mieli o 30 procent większą częstość występowania .

Uczeni nie potrafią klarownie wyjaśnić, dlaczego może istnieć związek między wzrostem a ryzykiem raka. Ich teorie obejmują podejrzenia, że wyżsi ludzie mają więcej czynników wzrostu w młodości, które mogą sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych. Innym powodem może być fakt, że wyższe osoby mają po prostu więcej komórek, co zwiększa .

Ponieważ przyczyny raka są wieloczynnikowe, trudno jest przewidzieć, jaki wpływ na nasze wyniki mają na ryzyko zachorowania na raka na poziomie indywidualnym. - mówi dr Emelie Benyi, współautor badań.

Wyniki analiz zaprezentowano na 54-tym Dorocznym Spotkaniu European Society for Paediatric Endocrinology.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy