Strona głównaChorobyZa udar odpowiada przede wszystkim styl życia i zanieczyszczenia

Za udar odpowiada przede wszystkim styl życia i zanieczyszczenia

Większości przypadków udaru można by było uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia i zdrowszym środowisku, mówią nowozelandzcy badacze.
Za udar odpowiada przede wszystkim styl życia i zanieczyszczenia [© Picture-Factory - Fotolia.com] „Nasze badanie dostarcza solidnych dowodów na to, że bardzo istotne są behawioralne czynniki ryzyka udaru. A ich można uniknąć", mówi Valery L. Feigin Auckland University of Technology w Nowej Zelandii.

„Zła dieta, palenie papierosów, alkohol, brak ruchu, tp., są odpowiedzialne za więcej dni z powodu udaru niż takie czynniki, jak , hiperglikemia, wysoki poziom , itd. Nasze dane pokazują, że udar mózgu zdecydowanie jest chorobą stylu życia i znacznej części niepełnosprawności można by uniknąć", wyjaśnia Feigin.

Trzem z czterech udarów można by zapobiec poprzez przyjęcie zdrowego stylu życia. Autorzy przeanalizowali dane medyczne zebrane w 188 krajach w latach 1990 - 2013. Chcieli oszacować główne przyczyny udaru oraz ich wpływ na ilość lat niepełnosprawności. Okazało się, że udar jest związany z 17 głównymi czynnikami ryzyka. Obliczono, że ponad 90 procent wszystkich takich incydentów mózgowonaczyniowych związanych jest z tym, co daje się zmienić. W 74 procent przypadków winne są określone zachowania i nawyki, takie jak zła dieta i brak aktywności fizycznej. z kolei jest związany z około jedną trzecią wszystkich przypadków udaru.

Wśród najistotniejszych czynników udarów wymienia się: nadciśnienie, niskie spożycie warzyw i owoców, nadwagę i , dietę bogatą w sód, palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach z paliw stałych, dietę ubogą w produkty pełnoziarniste i wysoki poziom cukru we krwi. Poza tym udarom sprzyjają: siedzący tryb życia, problemy z nerkami i picie alkoholu.

Oszacowano, że w badanym okresie nastąpił wzrost o 63,1 proc. lat przeżytych z niepełnosprawnością z powodu udaru mózgu, do którego wystąpienia mogło się znacznie przyczynić zwiększone spożycie słodkich napojów. Jeśli chodzi zaś o czynnik, który osłabł w tym okresie, to . Miały na to wpływ zakazy w miejscach publicznych.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć