Strona głównaChorobyZaawansowany rak piersi - raport dekady

Zaawansowany rak piersi - raport dekady

W leczeniu zaawansowanego raka piersi niezbędne są zmiany i współpraca wszystkich zainteresowanych stron z obszaru opieki zdrowotnej, pracy i polityki społecznej, zgodnie twierdzą przedstawiciele środowiska medycznego, organizacji pacjenckich i decydenci.
Zaawansowany rak piersi - raport dekady [© Photographee.eu - Fotolia.com] Opracowanie zatytułowane "Ogólnoświatowa sytuacja dotycząca zaawansowanego/rozsianego raka piesi – podsumowanie dekady" – przygotowane przez zespół pod przewodnictwem dr Fatimy Cardoso z Europejskiej Szkoły Onkologii (European School of Oncology) – jest bardzo ważnym działaniem związanym z dążeniem do zapewnienia kobietom z rozpoznaniem zaawansowanego raka piersi podstaw oraz możliwości współdecydowania o swoim zdrowiu i życiu, a także stworzenia warunków aktywnego uczestniczenia w procesie leczenia.

"Równowaga w otoczeniu kobiety chorej na rozsianego raka piersi i przechodzącej przez doświadczenie nawracającej choroby jest kluczowa dla przetrwania tego okresu. Pacjentka musi znaleźć wewnętrzne i zewnętrzne źródła pomocy, żeby móc stawić czoła wyzwaniom towarzyszącym jej sytuacji, żeby odzyskać kontrolę, żeby ujarzmić lęki, żeby dawać radę, żeby zmierzać do normalności, żeby zbudować stabilność i ciągłość." - pisze Evi Papadopoulos, Wiceprezes Europa Donna.

Raport stanowi kompleksową analizę sytuacji zaawansowanego raka piersi, obejmującą swym zakresem ostatnie dziesięciolecie w 34 krajach na świecie. Badaniem objęte zostały pacjentki, ich opiekunowie, organizacje pacjentów, lekarze onkolodzy, pielęgniarki i kadry zarządzające placówkami onkologicznymi. Z raportu wynika, że kobiety z nawrotem choroby czują się odizolowane, zepchnięte na margines społeczny i pozostawione bez pomocy i wsparcia. To musi się zmienić, bo choć rak piersi jest chorobą nieuleczalną, to w tej chwili staje się chorobą przewlekłą.

Jest to także jeden z poruszanych tematów filmu dokumentalnego „Chce mi się żyć”, którego bohaterkami są 4 chore na zaawansowanego raka piersi.
Film zostanie wyemitowany przez Telewizję Polską Program 1 4 lutego (sobota) o godz. 9.20

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X