Strona głównaChorobyZaburzenia lękowe - kilka czynników pomaga się ich pozbyć

Zaburzenia lękowe - kilka czynników pomaga się ich pozbyć

Zaburzenia lękowe to najczęstszy rodzaj problemów psychicznych, ale naukowcy niewiele wiedzą na temat czynników związanych z ich leczeniem. W nowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Toronto przeanalizowano trzy aspekty powrotu do zdrowia i okazało się, że wielu pacjentów cierpiących wcześniej na te zaburzenia, dzięki określonym czynnikom, odzyskało pełnię zdrowia psychicznego.
Zaburzenia lękowe - kilka czynników pomaga się ich pozbyć [fot. Pedro Figueras from Pixabay]
Z raportu wynika, że 72 proc. Kanadyjczyków z historią (generalized anxiety disorder, GAD) w ciągu ostatniego roku było wolnych od zaburzeń psychicznych przez co najmniej rok. Aż 40 proc. było w stanie doskonałego zdrowia psychicznego, a prawie 60 proc. nie miało w ciągu ostatniego roku innych problemów psychicznych, takich jak myśli samobójcze, uzależnienie od różnych substancji, zaburzenia depresyjne lub .

Definicja dobrego zdrowia psychicznego była dość restrykcyjna. Doskonały stan psychiczny określono jako istniejący, gdy spełnione były trzy kryteria: 1) prawie codziennie odczuwano szczęście lub zadowolenie z życia w ciągu ostatniego miesiąca, 2) deklarowano wysoki poziom dobrostanu społecznego i psychicznego w ostatnim miesiącu oraz 3) nieobecne były uogólnione zaburzenia lękowe i zaburzenia depresyjne, myśli samobójcze oraz uzależnienie od różnych substancji od co najmniej roku.

Okazało się, że nawet połowa ludzi, u których zaburzenia lękowe trwały dekadę lub dłużej, doświadczała remisji GAD przez ostatni rok, a jedna czwarta osiągnęła doskonałe zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, mówi Esme Fuller -Thomson z Uniwersytetu w Toronto.

To badanie dostarcza lepszych wiadomości dla osób zmagających się z lękiem, ich rodzin i pracowników służby zdrowia. Nasze odkrycia sugerują, że całkowite wyleczenie jest możliwe, nawet wśród tych, którzy cierpieli na tę chorobę przez wiele lat, dodaje prof. Esme Fuller -Thomson.

Co istotne, uczestnicy, którzy mieli w swoim życiu co najmniej jedną osobę zapewniającą im poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego i dobrostanu cechowali się trzy razy większymi szansami na doskonałe zdrowie psychiczne w porównaniu do osób bez kogoś takiego w swoim otoczeniu.

W przypadku osób z zaburzeniami lękowymi wsparcie ze strony innych może sprzyjać poczuciu przynależności i własnej wartości, co z kolei przekłada się na wyższe szanse na wyzdrowienie, uważa Kandace Ryckman, współautorka badań.

Ponadto odkryto, że ci, którzy zagłębili sie w religijność czy , aby poradzić sobie z codziennymi trudnościami, mieli o 36 proc. wyższe prawdopodobieństwo doskonałego zdrowia psychicznego niż pozostali. W innych badaniach również odkryto silny związek między wyzdrowieniem z choroby psychicznej a wiarą w siłę wyższą, mówią uczeni.

Ustalono również, że zły stan zdrowia fizycznego, ograniczenia funkcjonalne, bezsenność i historia były przeszkodami dla doskonałego zdrowia psychicznego wśród ponad 2 tysięcy badanych ludzi. Według autorów oznacza to, że leczenie problemów ze zdrowiem fizycznym i osłabianie izolacji społecznej stanowią istotne startegie radzenia sobie z GAD.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy