Strona głównaChorobyZaburzenia lękowe - winna jest otyłość brzuszna?

Zaburzenia lękowe - winna jest otyłość brzuszna?

Lęk jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego i zmaga się z nim wiele kobiet, szczególnie w średnim wieku. Jakkolwiek może być on spowodowany wieloma czynnikami, okazuje się, że ilość tłuszczu w okolicach brzucha przyczynia się do rozwoju tego zaburzenia.
Zaburzenia lękowe - winna jest otyłość brzuszna? [fot. Tumisu from Pixabay]
W badaniach przeanalizowano dane od ponad 5,5 tys. kobiet w średnim wieku 49,7 lat, Chciano sprawdzić, czy nadmiarowa ilość tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej (określana na podstawie stosunku talii do wzrostu) może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzenia lękowego. Wskaźnik talia/wzrost daje najlepszą ocenę ryzyka kardiometabolicznego, a kobietę uważa się za , jeśli jej talia przekracza połowę jej wzrostu.

Jak ustalono, kobiety odznaczające się najwyższym stosunkiem talii do wzrostu były znacznie bardziej podatne na niż panie o najniższym wskaźniku talia/wzrost.

Zaburzenia lękowe nie tylko obniżają jakość życia, ale też wiążą się z: , , problemami z tarczycą, zaburzeniami układu oddechowego i nadużywaniem leków, a także innymi problemami medycznymi. Wiadomo, że występowania tego zburzenia jest częstsze u kobiet w wieku średnim, co prawdopodobnie wynika z obniżonego poziomu estrogenu, który pełni rolę neuroprotekcyjną.

- Zmiany hormonalne mogą mieć wpływ zarówno na rozwój lęku, jak i ze względu na ich rolę w mózgu oraz ich rozmieszczenie w tkance tłuszczowej. Wyniki mogą być przydatne dla medyków leczących kobiety w średnim wieku, bo - jak się okazuje - stosunek talii do wzrostu może być dobrym wskaźnikiem oceny pacjentek pod kątem zaburzeń lękowych - mówi dr JoAnn Pinkerton z The North American Menopause Society.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy