Strona głównaChorobyZaburzenia lękowe wpływają na sposób podejmowania decyzji

Zaburzenia lękowe wpływają na sposób podejmowania decyzji

Życie to seria wyborów. Każdorazowo, gdy podejmujesz decyzję, istnieje możliwość, że sprawy nie potoczą się zgodnie z oczekiwaniami (to ryzyko) lub stanie się coś złego (to strata). Niechęć do podejmowania ryzyka i doświadczenia straty mają przemożny wpływ na to, jak podejmujemy decyzje.
Zaburzenia lękowe wpływają na sposób podejmowania decyzji  [fot. Moshe Harosh from Pixabay]
Eksperci z University College London sprawdzili, jaki jest wpływ ryzyka i możliwości straty u osób z zaburzeniami lekowymi - charakteryzują się one wyniszczającym zachowaniem unikowym i problemami w podejmowaniu codziennych .

- Osoby z zaburzeniami mogą na przykład unikać przejeżdżania przez mosty, ponieważ obawiają się, że konstrukcja się zawali - wyjaśnia dr Caroline Charpentier. - Czy jednak dzieje się tak dlatego, że przeceniają ryzyko takiego zdarzenia, czy ze względu na niszczące konsekwencje? Okazuje się, że w większym stopniu może chodzić o ryzyko niż stratę.
Niemal wszystkie decyzje życiowe wiążą się z ryzykiem. Wygląda na to, że osoby doświadczające niepokoju są nadwrażliwe na te zagrożenia, co wpływa na ich , myśli i zachowanie - wskazuje dr John Krystal.
Do testów zaproszono kilkadziesiąt osób, u których zdiagnozowano uogólnione zaburzenie lękowe i kilkudziesięciu zdrowych uczestników. Wszyscy mieli zadanie hazardowe do wykonania, co pozwoliło ocenić podejmowanie decyzji. W ramach zadania uczestnicy musieli podjąć decyzję między opcją bezpieczną a ryzykowną. Mogli albo zdecydować się na pewny niewielki zysk, albo na potencjalną dużą wygraną, ale oznaczającą wysokie prawdopodobieństwo straty.

Okazało się, że uczestnicy z zaburzeniami lękowymi wykazywali podobną niechęć do straty, jak osoby zdrowe. Jednak cechowali się o wiele silniejszą awersją do podejmowania ryzyka. - Innymi słowy, wszyscy mają awersję do straty, ale osoby z zaburzeniami lękowymi są bardziej niechętne do podejmowania ryzyka niż pozostali - mówi dr Charpentier.

Ludzie zmagający się z uporczywym nadmiernie unikają ryzyka i to jest jedną z głównych motywacji w podejmowaniu przez nich decyzji. Według autorów wyniki przełożą się na ulepszenie terapii poznawczo-behawioralnej stosowanej w zaburzeniach lękowych. - Sugeruje to, że powinniśmy skoncentrować się na zachęcaniu osób z zaburzeniami lękowymi do zwiększania tolerancji ryzyka, a nie na tłumieniu ich wrażliwości na negatywne skutki działań - wskazuje dr Charpentier.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy