Strona głównaChorobyZaburzenia mikrobiomu jelit i choroba Alzheimera są powiązane

Zaburzenia mikrobiomu jelit i choroba Alzheimera są powiązane

Osoby z zaburzeniami pracy jelit mogą być bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera.
Zaburzenia mikrobiomu jelit i choroba Alzheimera są powiązane [fot. JimCoote from Pixabay]
Potwierdzono związek między problemami jelitowymi (zaburzeniami w mikrobiomie jelitowym) i (Alzheimer disease, AD).

Choroba Alzheimera niszczy pamięć oraz zdolność myślenia i stanowi najczęstszą formę . Obecnie nie dysponujemy skutecznymi metodami jej leczenia, a szacuje się, że do 2030 roku dotknie ponad 82 miliony ludzi na całym świecie.

Odkryto, że osoby z chorobą Alzheimera i zaburzeniami jelit mają wspólne geny. - Badanie daje nowy wgląd w genetykę kryjącą się za obserwowanym współwystępowaniem AD i zaburzeń jelitowych - mówi dr Emmanuel Adewuyi z Edith Cowan University. - To poprawia nasze zrozumienie przyczyn tych schorzeń i pokazuje nowe cele do zbadania dla wcześniejszego wykrycia choroby i opracowania nowych metod leczenia obu rodzajów dolegliwości - dodaje dr Adewuyi.

Jakkolwiek badanie nie pokazuje, że zaburzenia jelit powodują AD lub odwrotnie, daje ważne informacje. - Odkrycia wspierają teorię osi „jelita-mózg", dwukierunkowego połączenia między ośrodkami poznawczymi i emocjonalnymi mózgu a funkcjonowaniem jelit - mówi prof. Simon Laws, współautor badań.

Rola cholesterolu

Jeśli chodzi o powiązania między AD i zaburzeniami jelit, istotną rolę może odgrywać cholesterol. Wiadomo, że nieprawidłowy poziom cholesterolu stanowi ryzyko zarówno dla AD, jak i zaburzeń jelitowych.

- Jakkolwiek potrzebne są dalsze badania nad wspólnymi mechanizmami, wydaje się, że nadmiar cholesterolu może przenosić się do ośrodkowego układu nerwowego, powodując nieprawidłowy metabolizm tego lipidu w mózgu - wyjaśnia prof. Laws.

- Prawdopodobnie też nieprawidłowy poziom lipidów we krwi może być wywoływany lub nasilany przez bakterie jelitowe (H.pylori), a sprzyjają one nieprawidłowościom w lipidach w AD i zaburzeniach jelitowych - wskazuje prof. Laws. - Przykładowo, podwyższony poziom cholesterolu w mózgu powiązano z degeneracją mózgu i późniejszym zaburzeniem funkcji poznawczych - dodaje.

Jak się wydaje, leki obniżające poziom () mogłyby być leczniczo wykorzystywane zarówno w walce z AD, jak i zaburzeniami jelitowymi. Do takiego zastosowania statyn jednak potrzeba większej ilości badań, zastrzegają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy