Strona głównaChorobyZaburzenia obsesyjno-kompulsywne znacznie zwiększają ryzyko udaru

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne znacznie zwiększają ryzyko udaru

Osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi są ponad trzykrotnie bardziej narażone na udar niedokrwienny mózgu w późniejszym życiu niż ci, którzy nie doświadczają takich zaburzeń.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne znacznie zwiększają ryzyko udaru [fot. Mirko Sajkov from Pixabay]
- Takie wyniki powinny zachęcić osoby z (obsessive-compulsive disorder, OCD) do zdrowego stylu życia, czyli niepalenia papierosów, regularnej aktywności fizycznej i utrzymania prawidłowej masy ciała, aby uniknąć czynników ryzyka związanych z - mówi prof. Ya-Mei Bai z National Yang Ming Chiao Tung University College of Medicine na Tajwanie.

Na całym świecie udar stanowi drugą najczęstszą przyczyną zgonów, po . Jest to nagłe zdarzenie, które ma miejsce, gdy przepływ krwi i tlenu do mózgu zostaje przerwany, zwykle z powodu zakrzepu krwi. Mniej powszechny jest udar spowodowany pękniętym naczyniem krwionośnym, który skutkuje krwawieniem w mózgu - jest to udar krwotoczny. W obu rodzajach udaru natychmiastowe leczenie jest niezbędne, żeby zapobiec uszkodzeniom mózgu, lub śmierci.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są powszechnym, czasem wyniszczającym problemem zdrowia psychicznego, który cechuje się natrętnymi, niechcianymi myślami, pomysłami lub odczuciami; sprawiają, że dana osoba czuje się zmuszona do powtarzalnego wykonywania jakiejś czynności. Powtarzające się zachowania charakterystyczne dla OCD, takie jak mycie rąk, nieustanne sprawdzanie czegoś (np. czy portfel jest na swoim miejscu w torebce) lub ciągłe sprzątanie, mogą istotnie zakłócać codzienne czynności i interakcje społeczne. Wcześniejsze badania pokazały, że OCD nierzadko rozwijają się po udarze lub innym uszkodzeniu mózgu. Niejasne zaś pozostawało, czy jest odwrotnie: czy OCD może zwiększać ryzyko udaru.

Na podstawie danych medycznych kilkudziesięciu tysięcy osób ustalono, że:

  • Osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi były ponad trzykrotnie bardziej narażone na udar niedokrwienny w porównaniu z tymi, którzy nie zmagali się z tymi zaburzeniami; najwyższe ryzyko dotyczyło osób w wieku powyżej 60 lat.
  • OCD były niezależnym czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego, także po uwzględnieniu innych czynników zwiększających jego prawdopodobieństwo, takich jak: otyłość, choroby serca, palenie papierosów, nadciśnienie, wysoki poziom i cukrzyca typu 2.
  • Nie było różnicy w ryzyku udaru krwotocznego.
  • Leki stosowane w leczeniu OCD nie miały związku się ze zwiększonym zagrożeniem udarem.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy