Strona głównaChorobyZaburzenia odżywiania i uzależnienie od sportu są powiązane

Zaburzenia odżywiania i uzależnienie od sportu są powiązane

Według angielskich uczonych uzależnienie od ćwiczeń fizycznych jest prawie czterokrotnie częstsze wśród osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.
Zaburzenia odżywiania i uzależnienie od sportu są powiązane [dieta ruigsantos - Fotolia.com]
W badaniach przeprowadzonych przez pracowników Anglia Ruskin University zmierzono wskaźniki uzależnienia od ćwiczeń w grupie osób z zaburzeniami odżywiania i u ludzi bez tych dolegliwości. Jak się okazało, osoby zmagające się z znacznie częściej ćwiczyły nałogowo.

To świetnie - jak zapewniają eksperci -, gdy ćwiczenia stają się elementem codziennej rutyny. Niemniej, także w tej sferze można „przesadzić". Nadmierny wysiłek fizyczny daje efekty przeciwne do zamierzonych, wyniszcza organizm, nadmiernie go eksploatuje, prowadzi do przewlekłego i, jak każde , ma zwykle związek z problemami zawodowymi i osobistymi.

Kiedy przeanalizowano dane od 2140 uczestników dziewięciu różnych badań, odkryto, że u osób odznaczających się objawami zaburzeń odżywiania 3,7 razy częściej odnotowywano uzależnienie od sportu w porównaniu do ludzi bez tych problemów.

„Nierzadko chcemy poprawić nasz styl życia poprzez zdrowsze jedzenie i angażowanie się w , zwłaszcza na początku roku. Niemniej, istotne jest, aby to regulować w sposób umiarkowany i nie podejmować drastycznych diet, czy tych, w ramach których zupełnie eliminuje się niektóre produkty, ponieważ takie jadłospisy mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania", mówi Mike Trott, współautor badań.

„Nasze badanie pokazuje, że obecność objawów zaburzeń odżywiania istotnie zwiększa ryzyko niezdrowego podejścia do ćwiczeń, co może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne, obejmujące problemy ze zdrowiem psychicznym i urazy", dodaje Trott.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Eating and Weight Disorders - Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy