Strona głównaChorobyZaburzenia rytmu serca - poznaj objawy i sposoby leczenia

Zaburzenia rytmu serca - poznaj objawy i sposoby leczenia

Nie lekceważ zaburzeń rytmu serca. Zobacz, jakie objawy powinny cię zaniepokoić i co robić, by osłabić ryzyko zaburzeń, które się z nimi wiążą.
Zaburzenia rytmu serca - poznaj objawy i sposoby leczenia [© Monet - Fotolia.com] Nieregularne bicie serca, czyli , może występować u osób, które nie cierpią na choroby serca i nie musi zawsze oznaczać zagrożenia dla układu sercowo-naczyniowego. Niemniej jednak arytmia bywa niebezpieczna i może wiązać się z poważnymi chorobami, a nawet prowadzić do śmierci.

Wskazuje się trzy główne rodzaje zaburzeń rytmu serca: krążeniowe, elektryczne i strukturalne. Pierwsze jest związane z nadciśnieniem oraz chorobą . Drugie jest wywoływane problemami mechanizmu, który za pomocą impulsów elektrycznych reguluje rytm serca. Trzeci rodzaj zaś ma miejsce w wyniku choroby mięśnia sercowego lub wrodzonych problemów z sercem. Poza tym arytmia może być spowodowana paleniem papierosów czy piciem alkoholu, a także niedotlenieniem, zaburzeniem gospodarki wodno-lipidowej, czy zaburzeniami hormonalnymi.

Objawy:
  • Palpitacja
  • Poczucie, jakby coś łopotało w klatce piersiowej
  • Bardzo wolne lub bardzo szybkie bicie serca
  • Ból w klatce piersiowej
  • Wzrost lub spadek poziomu ciśnienia tętniczego
  • Uczucie duszności
  • Płytki oddech
  • Częste oddawanie moczu
  • Uczucie lęku
Leczenie

Zaburzenia rytmu serca mogą być leczone przy pomocy różnych metod, np. chirurgicznych, elektrycznych czy farmaceutycznych.
Jeśli chodzi o pierwsze dwie grupy, stosuje się:
  • ablację (odizolowanie lub zniszczenie części serca wywołującej arytmię poprzez wprowadzenie podskórne elektrod ablacyjnych i doprowadzenie ich przez naczynia krwionośne do uszkodzonego obszaru, a następnie jego unieszkodliwienie)
  • rozrusznik serca - reguluje rytm serca
  • operację na otwartym sercu
  • defibrylatory zewnętrzne (stosowane przede wszystkim w sytuacjach nagłych)
Farmaceutyki są stosowane w celu leczenia chorób leżących u podstaw arytmii, zalecane są zatem odpowiednio leki na: , miażdżycę, niewydolność serca, a także środki zapobiegające powstawaniu . Są też medykamenty zmniejszające lub zwiększające kurczliwość serca.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć