Strona głównaChorobyZaburzenia snu najwcześniejszą oznaką choroby Alzheimera?

Zaburzenia snu najwcześniejszą oznaką choroby Alzheimera?

Stan zapalny mózgu może łączyć ryzyko choroby Alzheimera z zaburzeniami snu, co oznacza, że możliwe jest wczesne wykrywanie otępienia i podejmowaniu działań zapobiegawczych.
Zaburzenia snu najwcześniejszą oznaką choroby Alzheimera? [© Sven Vietense - Fotolia.com]
Stan zapalny mózgu, zaburzenia snu i zaburzone fale mózgowe są związane z . Teraz sprawdzono, czy stan zapalny ma jakikolwiek wpływ na określone szybkie fale mózgowe zwane wrzecionami snu, które sprzyjają dobremu funkcjonowaniu długoterminowej .

- Odkrycia pokazują, że związane z wiekiem nasilenie stanu zapalnego mózgu oddziałuje na związane z chorobą Alzheimera białka tau i integralność synaptyczną neuronów. To zaburza zdolność mózgu do generowania wrzecion snu, co z kolei przyczynia się do związanych z wiekiem problemów z pamięcią seniorów. Odkrycie tych mechanizmów jest ważnym krokiem w identyfikacji osób zagrożonych chorobą tak wcześnie, jak to możliwe i opracowywaniu ukierunkowanych działań - mówi dr Bryce Mander z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

Ciągła aktywacja komórek odpornościowych mózgu, zwanych „komórkami glejowymi", nasila się wraz z wiekiem, zwiększając produkcję charakterystycznych dla choroby Alzheimera białek beta-amyloidowych i tau. Niezależnie, zaburzenia snu powiązano z patologią choroby Alzheimera w mózgu, a badania pokazały też relację między kłopotami ze snem a .

Testy dowiodły, że wywołujące zapalenie mózgu były związana z zaburzoną ekspresją wrzecion snu. Jednocześnie nie jeszcze nie doszło do nagromadzenia beta-amyloidu, więc problemy ze snem i stany zapalne mogą być jednymi z najwcześniejszych sygnałów ostrzegawczych .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy