Strona głównaChorobyZaburzenia snu sprzyjają migrenom

Zaburzenia snu sprzyjają migrenom

Problemy ze snem mogą mieć wpływ na wyzwalanie migrenowych bólów głowy.
Zaburzenia snu sprzyjają migrenom [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
Jak odkryli medycy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, niska wydajność snu, tj. duża ilość czasu spędzanego w łóżku bez snu, pomimo prób zaśniecia, była związana z .

W badaniach wzięło udział 98 osób, które doświadczały co najmniej dwoch ataków migren w miesiącu, ale epizody choroby nie przekraczały poziomu 15. Przez sześć tygodni rejestrowano szczegóły dotyczące snu, migreny i nawyków zdrowotnych uczestników.
Jak się okazało, sypianie krócej niż 6,5 godzin na dobę i słaba jakość snu nie były związane z migreną następnego dnia, ale skutkowały atakiem w kolejnym dniu. Taką relację potwierdzono po uwzględnieniu innych czynników wyzwalających migreny, np. poziomu spożycia kofeiny i alkoholu, a także doświadczanego stresu i zaangażowania w aktywność fizyczną.

Autorzy wyjaśniają, że potrzeba dlaszych badań, aby ocenić wpływ na migreny, ale wydaje się, że jest on jednym z elementów oddziałujących na ryzyko ataków choroby.

Dane statystycze pokazują, że migrena jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie, zmaga się z nią około 12 proc. populacji. Jak podaje Migraine Resaerch Fundation, jest to choroba neurologiczna z wyjątkowo obezwładniającymi objawami neurologicznymi. Zazwyczaj charakteryzuje się silnym, pulsującym, nawracającym bólem, zwykle po jednej stronie głowy, ale w około 1/3 ataków dotyczy obu stron. Atakom często towarzyszy jeden lub więcej z następujących objawów powodujących niezdolność do normalnego funkcjonowania: zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, , ekstremalna wrażliwość na dźwięk, światło, dotyk i węch oraz mrowienie lub drętwienie kończyn lub twarzy. Około 25 proc. osób cierpiących na migrenę ma również zaburzenia widzenia zwane aurą, które zwykle trwają mniej niż godzinę. Ataki choroby trwają zwykle od 4 do 72 godzin.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Neurology:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy