Strona głównaChorobyZaburzenia snu u seniorów - najczęstsze są: bezsenność, bezdech senny, RLS i narkolepsja

Zaburzenia snu u seniorów - najczęstsze są: bezsenność, bezdech senny, RLS i narkolepsja

Mówi się, że sen jest najlepszym lekarstwem. Chociaż osoby starsze potrzebują tyle godzin snu, ile ludzie młodzi, tj. 7-9 godzin każdej nocy, często stykamy się z błędnym przekonaniem, że starość oznacza mniejsze potrzeby odpoczywania. Tymczasem zaburzenia (w tym niedostatek) snu mogą powodować problemy z pamięcią, depresję i większą podatność na upadki.
Zaburzenia snu u seniorów - najczęstsze są: bezsenność, bezdech senny, RLS i narkolepsja [© Edler von Rabenstein - Fotolia.com] Prawdą jest, że wraz z wiekiem zmienia się wzorzec snu. Ludzie starsi zwykle chodzą spać wcześniej i wcześniej wstają. Ponadto po zaśnięciu seniorzy spędzają mniej czasu w fazie REM (rapid eye movement- faza szybkiego ruchu gałek ocznych), więc i łatwiej się wybudzają. Już same w sobie te zmiany zaburzają dotychczasowy modus spania. W efekcie szacuje się, że aż około pięćdziesięciu procent ludzi starszych doświadcza .

Eksperci wyróżniają ponad 70 różnych zaburzeń snu, do tych najpowszechniej występujących należą jednak: bezsenność, bezdech senny, zespół niespokojnych nóg i narkolepsja. Wśród ludzi starszych to kobiety częściej doświadczają , która stanowi najpowszechniejsze zakłócenie snu u osób powyżej 60 roku życia. Cierpi na nią 40 proc. seniorek i 30 proc. seniorów.

Jeśli chodzi o , jest zaburzeniem oddychania w czasie snu. Zwykle występuje w przy nadwadze i otyłości oraz utracie napięcia mięśniowego, które jest związane ze starzeniem się. Zmiany te są wynikiem zapadania się dróg oddechowych, gdy podczas snu mięśnie rozluźniają się, co jest też związane z (choć nie każdy, kto chrapie, cierpi na tę chorobę).

(Restless legs syndrome, RLS) i okresowe zaburzenia ruchu kończyn w czasie snu (ang. Periodic Limb Movement Disorder, PLMD). Obejmują nieprzyjemne doznania czuciowe, kłucia lub mrowienie w nogach i przymus poruszania nimi do ulgi. W jednym z badań wykazano, że RLS i PLMD stanowiły jedną trzecią przyczyn bezsenności u pacjentów w wieku powyżej 60 lat.

Osoby chore na narkolepsję doznają „napadów snu" o różnych porach dnia, nawet jeśli porządnie odpoczywają w nocy. Pacjenci doświadczają ataków choroby trwających od kilku sekund do ponad 30 minut. Zaburzenie jest zazwyczaj dziedziczne, ale czasami wiąże się z uszkodzeniem mózgu wynikłym z urazu głowy lub choroby neurologicznej.

Zaburzenia snu stają się coraz bardziej powszechne wraz z upływem czasu. Niektóre badania klinicznego koncentrują się na roli melatoniny w tym cyklu. Cięższe przypadki trzeba konsultować z lekarzem, nieco łagodniejsze jednak mogą wymagać po prostu bardziej zdyscyplinowanego podejścia do harmonogramu doby. Trzeba przestrzegać regularnego scenariusza cyklu snu-jawy. Należy kłaść się spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy. Warto starać się unikać drzemki i dołożyć starań, aby poprzebywać na zewnątrz każdego dnia chwytając nieco promieni słonecznych. Poza tym eksperci polecają unikanie napojów z kofeiną w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ćwiczenia i lekkie posiłki również do przyczyniają się lepszego snu.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:29:37, 14-07-2014 ~gość: 217.144.210.xxx

    To prawda. Sen jest bardzo potrzebny. Długi i intensywny sen dodaje sił i energii na cały następny dzień. Człowiek niewyspany może mieć problemy z różnymi aspektami życia. Polecam lekturę tj. http://bit.ly/1sSYvkk.
    Pozdrawiam
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy