Strona głównaChorobyZaćma główną przyczyną utraty wzroku na świecie

Zaćma główną przyczyną utraty wzroku na świecie

Zaćma jest jedną z głównych przyczyn upośledzenia wzroku na całym świecie. To z jej powodu nie wiedzi 20 milionów ludzi.
Zaćma główną przyczyną utraty wzroku na świecie [© Photographee.eu - Fotolia.com] Soczewka współpracuje z rogówką w celu skupiania światła na siatkówce, a ta przetwarza światło na sygnały elektryczne przekazywane do mózgu. Dzięki temu tworzą się obrazy, które widzimy. sprawia, że soczewka w oku mętnieje.

Choroba powoduje zaburzenia widzenia, odblaski jaskrawego światła, aureole wokół świateł, utratę nasycenia kolorów i gorsze widzenie nocne. Co ciekawe, chorzy mogą przestać potrzebować okularów do czytania, ponieważ zaćma wywołuje wzrost mocy ogniskowania soczewki. Zaćma może rozwijać się wiele lat i być bezbolesna, a w końcu prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia.

Szacuje się, że na zaćmę choruje ponad 70 procent osób w wieku powyżej 80 lat. Jest ona związana z sędziwym wiekiem, ponieważ jest przyczyną niszczenia określonych białek w soczewce oka. Proces ten jest szybszy w wyniku palenia papierosów, a także przewlekłych chorób, takich jak: , , jak również z powodu długiej ekspozycji na działanie światła ultrafioletowego. W niektórych przypadkach choroba jest wrodzona. Zdarza się też, że długie stosowanie leków steroidowych leków (przepisywanych np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów) sprzyja rozwojowi zaćmy.

Zaawansowana forma choroby jest leczona operacyjnie. Zabieg jest relatywnie łatwy i krótki. Najpierw wykonuje się go w jednej, a po kilkunastu dniach, drugiej soczewce. Zdarzają się jednak komplikacje w postaci odwarstwienia siatkówki, zakażeń, nieprawidłowej mocy refrakcyjnej soczewki, obrzęku rogówki i przemieszczenia świeżo wszczepionej soczewki.

Aby zmniejszyć ryzyko zaćmy, warto nosić okulary chroniące przed nadmiernym światłem śłonecznym, nie palić i zdrowo się odżywiać (jeść dużo warzyw i owoców).

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy