Strona głównaChorobyZagrożenie czerniakiem rośnie - w ostatnich latach zwiększyło się kilkakrotnie

Zagrożenie czerniakiem rośnie - w ostatnich latach zwiększyło się kilkakrotnie

Świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą intensywne słońce jest relatywnie niedawna. Dzisiaj doświadczamy skutków wcześniejszej niewiedzy i/lub nieostrożności. I choć obecnie informacje o zagrożeniu są szeroko dostępne, ciągle wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa.
Zagrożenie czerniakiem rośnie - w ostatnich latach zwiększyło się kilkakrotnie [© goodluz - Fotolia.com] jest groźnym, złośliwym rakiem skóry, który rozwija się w wyniku silnej ekspozycji na światło słoneczne. Jak wynika ze statystyk, w ciągu ostatnich trzydziestu lat wskaźnik występowania tego nowotworu wzrósł aż pięciokrotnie.

Fala upałów to nie tylko udręka dla i mających problemy z krążeniem. Ekspozycja na działanie słońca, zwłaszcza bez środków ostrożności w postaci odpowiednich kremów, oznacza zagrożenie poparzeniami słonecznymi, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia skóry i spowodować zmiany przedrakowe, a także prowadzić również do wystąpienia przedwczesnego starzenia się, w tym i innych objawów widocznych na skórze.

Czerniak jest główną przyczyną zgonów związanych z promieniowaniem UV. Jego guzy rozwijają się najszybciej u osób o jasnej skórze - w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci zachorowalność wzrosła 5-krotnie i obecnie choroba jest jednym z głównych nowotworów, które występują w relatywnie młodym wieku.

Zachorowalność i umieralność na czerniaka w Polsce jest niższa niż średnia europejska, niemniej jednak także istotnie wzrasta w ostatnich dekadach. Nie ma innej ochrony przed nadmiernym niż unikanie słońca w godzinach jego silnej aktywności i stosowanie odpowiednich kremów ochronnych. Jakkolwiek światło słoneczne jest nam jednocześnie niezbędne do normalnego funkcjonowania, trzeba z niego ostrożnie korzystać, apelują eksperci.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy