Strona głównaChorobyZagrożenie dla serca - o każdej porze tygodnia ryzyko jest takie samo

Zagrożenie dla serca - o każdej porze tygodnia ryzyko jest takie samo

Dotychczasowe badania wskazywały, że największe ryzyko nagłego zatrzymania krążenia (sudden cardiac arrest, SCA) dotyczy wczesnych godzin porannych i poniedziałków, teraz okazuje się, że nie da się już wskazać najniebezpieczniejszych godzin czy dni - obecnie zagrożenie jest podobne, bez względu na porę.
Zagrożenie dla serca - o każdej porze tygodnia ryzyko jest takie samo [Fot. vchalup - Fotolia.com]
Jak uważają amerykańscy uczeni, nie można już wskazać określonych dni i godzin, w których ryzyko problemów sercowo-naczyniowych jest podwyższone. Powszechny obecnie styl życia odznacza się wysokim poziomem psychospołecznego i zwiększa ogólny poziom zagrożenia kłopotów z krążeniem, uważają eksperci.

Uczeni przeanalizowali przypadki nagłego zatrzymania krążenia zarejestrowane w szpitalach miejskich w Portland w latach 2002-2014. Uwzględniono dane 1535 dorosłych pacjentów. Ustalono, że jedynie 13,9 proc. pacjentów zmarło we wczesnych godzinach rannych, a poniedziałek nie był dniem, w którym odnotowano częstsze hospitalizacje z powodu takich problemów z krążeniem.

Jak sądzą autorzy, wbrew wcześniejszym przekonaniom, nagłe zatrzymanie krążenia nie występuje głównie w poniedziałek rano, ale jest równie prawdopodobne w każdym innym momencie tygodnia. Jednym z głównych czynników takiego stataus quo może być silny stres, który obecnie towarzyszy ludziom nie tylko w poniedziałkowy poranek, ale jest silny także w innych dniach i godzinach.

Badania dotyczyły , nie zaś , są to bowiem dwa różne zdarzenia. Pierwsze z wymienionych jest skutkiem zmiany aktywności elektrycznej serca, która może nie być odczuwalna i doprowadzić do śmierci w bardzo krótkim czasie. Jeśli zaś chodzi o zawał mięśnia sercowego, zwykle jest wywoływany niedrożnością tętnic wieńcowych, które zmniejszają przepływ krwi do mięśnia sercowego, co ujawnia się w postaci określonych symptomów.

O badaniach napisano w magazynie Heart Rhythm.

Wyniki badań są dostępne w:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy