Strona głównaChorobyZanieczyszczenia powietrza a demencja - nowe badania

Zanieczyszczenia powietrza a demencja - nowe badania

Starsze kobiety mieszkające w miejscach o wyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza mogą cechować się silniejszym kurczeniem się mózgu charakterystycznym dla choroby Alzheimera niż panie w podobnym wieku mieszkające w miejscach o niższym poziomie zanieczyszczenia.
Zanieczyszczenia powietrza a demencja - nowe badania [fot. Pixabay]
Zanieczyszczenia drobne to zawieszone w powietrzu mikroskopijne cząsteczki związków chemicznych, dymu, i in. Nie są większe niż 2,5 mikrometra, czyli 30 razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa.

- Zmniejszona objętość mózgu to znany czynnik ryzyka demencji i , jednak ciągle trwają badania nad tym, czy zanieczyszczenie powietrza wpływa na strukturę mózgu - dr Diana Younan z Uniwersytetu Południowej Karoliny w Los Angeles. - Nasze badanie pokazało, że kobiety w wieku 70 - 80 lat, które były narażone na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, cechowały się zwiększonym ryzykiem zmian w mózgu związanych z chorobą Alzheimera w ciągu pięciu lat. Wydaje się, że toksyny mogą zakłócać strukturę mózgu lub połączenia w sieci komórek nerwowych mózgu, przyczyniając się do rozwoju choroby.

W badaniu wzięło udział 712 kobiet w średnim wieku 78 lat, które na początku badania nie chorowały na demencję. Uczeni przeanalizowali historię zdrowia uczestniczek, a także informacje ich pochodzenia etnicznego, poziomu wykształcenia, stanu zatrudnienia, poziomu spożywania alkoholu, palenia papierosów i aktywności fizycznej. Wszystkie panie zostały poddane badaniu rezonansem magnetycznym mózgu na początku testów i pięć lat później.

Ogólnie rzecz biorąc im wyższe było , tym silniejsze zmiany miały miejsce w mózgu. Przy każdym wzroście zanieczyszczeń o 3 mikrogramy na metr sześcienny odnotowywano zwiększenie o ponad 20 proc. zagrożenia chorobą Alzheimera. Pozostało to w mocy także po uwzględnieniu innych znaczących czynników, w tym wieku, wykształcenia, zatrudnienia, obecności chorób układu krążenia i , aktywności fizycznej i innych.

- Nasze odkrycia mają istotne znaczenie dla zdrowia publicznego. Nie tylko wykryliśmy kurczenie się mózgu u kobiet narażonych na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, ale również u pań mieszkających w obszarach o zanieczyszczeniu na poziomie uważanym przez władze za bezpieczny - mówi dr Younan.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy