Strona głównaChorobyZanieczyszczenia powietrza sprzyjają jaskrze?

Zanieczyszczenia powietrza sprzyjają jaskrze?

Od jakiegoś czasu medycy na całym świecie ostrzegają przed zdrowotnymi konsekwencjami zanieczyszczeń powietrza, badania pokazują, że mogą one skutkować poważnymi problemami m. in. z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym. To jednak nie wszystko - kolejne testy sugerują, że zanieczyszczenia mogą mieć wpływ na rozwój jaskry.
Zanieczyszczenia powietrza sprzyjają jaskrze? [fot. azoniques z Pixabay]
Brytyjscy uczeni przeanalizowali dane ponad 111 tysięcy ludzi, którzy zostali poddani badaniom oczu. Jak odkryli, ryzyko jaskry było o kilkanaście procent wyższe u osób, które mieszkały w miejscach o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza drobnym pyłem (PM2,5). Co więcej, ludzie ci mieli znacznie cieńszą siatkówkę, co jest jednym z objawów w rozwoju .

„Odkryliśmy kolejny powód, dla którego zmniejszenie zanieczyszczenie powietrza powinno być traktowane jako priorytet dla zdrowia publicznego, a ograniczenie źródeł zanieczyszczeń może być dobre dla zdrowia oczu oraz powstrzymania innych problemów zdrowotnych", mówi prof. Paul Foster Institute of Ophthalmology przy University College London.

„Chociaż nie możemy jeszcze potwierdzić, że jest to związek przyczynowy, będziemy kontynuować badania, aby ustalić, czy zanieczyszczenie powietrza rzeczywiście wywołuje jaskrę, i zweryfikować strategie, które mogłyby pomóc ludziom zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenie powietrza dla obniżenia ryzyka zdrowotnego", dodaje prof. Foster.

Jaskra to główna globalna przyczyna nieodwracalnej . Dotyczy ponad 60 milionów ludzi na całym świecie. Najczęściej jest efektem wzrostu ciśnienia w oku, które powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego łączącego oko z mózgiem. Jaskra jest chorobą neurodegeneracyjną.

Większość czynników ryzyka jaskry, takich jak starszy wiek czy genetyka, jest poza naszą kontrolą,. Zidentyfikowaliśmy jednak inny, modyfikowalny czynnik zagrożenia jaskrą, dodaje prof. Foster
Jak ustalono, osoby z 25 proc. najbardziej zanieczyszczonych obszarów były o 18 proc. bardziej narażone na jaskrę niż osoby mieszkające na najmniej zanieczyszczonych terenach, a co więcej, te z pierwszej grupy znacznie częściej miały także cieńszą siatkówkę, która jest jedną z typowych zmian towarzyszących rozwojowi jaskry. Ciśnienie w oku nie miało związku z zanieczyszczeniem powietrza, co według naukowców sugeruje, że może ono oddziaływać na ryzyko choroby poprzez inny mechanizm.

„Zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do jaskry z powodu zwężenia naczyń krwionośnych, które oznaczają też m. in. zwiększone ryzykiem problemów z sercem. Inną możliwością jest to, że cząstki stałe mogą wywierać bezpośredni efekt toksyczny, uszkadzając układ nerwowy i przyczyniając się do ", wyjaśnia dr Sharon Chua, współautorka badań.

Badanie stanowi uzupełnienie wcześniejszych ustaleń, że ludzie z obszarów miejskich są o 50 proc. bardziej narażeni na jaskrę niż mieszkańcy obszarów wiejskich, sugerując, że zanieczyszczenie może być kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do tej zależności.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć