Strona głównaChorobyZanieczyszczenia powietrza: w Europie 800 tysięcy ludzi rocznie umiera z ich powodu

Zanieczyszczenia powietrza: w Europie 800 tysięcy ludzi rocznie umiera z ich powodu

Zanieczyszczone powietrze wywołuje różne choroby i skraca nam życie. Obliczono, że na całym świecie z tego powodu przedwcześnie umiera około 9 milionów ludzi, w samej Europie zaś ok. 800 tysięcy.
Zanieczyszczenia powietrza: w Europie 800 tysięcy ludzi rocznie umiera z ich powodu [Fot. bluejeansw - Fotolia.com]
W całej Europie z powodu smogu co roku umiera aż 800 tysięcy ludzi, w tym w 28 krajach Unii Europejskiej aż 659 tysięcy. Wsoki wskaźnik zgonów z powodu smogu dotyczy Niemiec - aż 154 zgony na 100 tysięcy ludzi, a także Polski -150 zgonów na 100 tys. mieszkańców, czy Włoch - 136 śmierci na 100 tys. ludzi. Najwyższe wskaźniki jednak dotyczą takich krajów Europy Wschodniej, jak Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, czy Ukraina: ponad 200 zgonów w wyniku zanieczyszczeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Zanieczyszczenie powietrza odpowiada za szereg zagrażających życiu chorób, w tym za 40 proc. zgonów w wyniku chorób sercowo-naczyniowych (8 proc. udarów mózgu i 40 proc. ), za 20 proc. śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego (w tym w wyniku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zapalenia płuc i ) i za 32 proc. zgonów w efekcie innych chorób niezakaźnych.

Smog uszkadza naczynia krwionośne z powodu silnego stresu oksydacyjnego, który skutkuje wzrostem ciśnienia krwi, , udarem i zawałem serca, wyjaśniają uczeni z Universitätsmedizin der Johannes Gutenberg-Universität w Mainz. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization,WHO) pokazują, że z powodu papierosów na całym świecie co roku umiera 7,2 mln. ludzi. Okazuje się zatem, że zanieczyszczenia odpowiadają za większą ilość śmierci niż palenie.

Według uczonych, wpływ smogu na zdrowie można ograniczyć poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń, które dla cząstek PM2,5 wynoszą średnio 25 μg / m3, a według WHO nie powinny przekraczać 10 μg / m3. Jak sądzą autorzy, sposobem na to powinno być ograniczenie wykorzystywania paliw kopalnych, ponieważ stanowią jedno z głównych źródeł PM 2,5.

Dane przedstawiono w magazynie European Heart Journal.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy