Strona głównaChorobyZanieczyszczenie powietrza przyspiesza uszkodzenia kości przy osteoporozie

Zanieczyszczenie powietrza przyspiesza uszkodzenia kości przy osteoporozie

Nasilone poziomy zanieczyszczeń powietrza są związane z uszkodzeniem kości u kobiet po menopauzie. Najbardziej widoczne jest to w odcinku lędźwiowym kręgosłupa: podtlenki azotu uszkadzały tę część dwa razy silniej niż dzieje się to w procesie normalnego starzenia się.
Zanieczyszczenie powietrza przyspiesza uszkodzenia kości przy osteoporozie [fot. alvpics from Pixabay]
Już wcześniejsze testy poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń sugerowały ich niekorzystny wpływ na gęstość mineralną kości, w tym zwiększone ryzyko i złamań u osób starszych. Teraz określono związek zanieczyszczenia powietrza na gęstość mineralną kości, szczególnie u kobiet po menopauzie.

Przeanalizowano dane niemal 162 tys. kobiet po menopauzie. Oszacowano ekspozycję na zanieczyszczenie powietrza (PM10, NO, NO2 i SO2) i mierzono gęstość mineralną kości (ogólnie w organizmie, w całym biodrze, w szyjce kości udowej i kręgosłupie lędźwiowym) na początku badań, rok później oraz po 3 i 6 latach.

Wielkość wpływu tlenków azotu na kręgosłupa lędźwiowego był prawie dwukrotnie wyższy niż roczny wpływ starzenia się na dowolne z mierzonych miejsc anatomicznych. Według ekspertów dochodzi do śmierci komórek kostnych w wyniku uszkodzeń oksydacyjnych i innych mechanizmów związanych z zanieczyszczeniami.

- Potwierdza się, że może być czynnikiem ryzyka utraty masy kostnej, niezależnie od czynników społeczno-ekonomicznych czy demograficznych. W szczególności tlenki azotu przyczyniają się do uszkodzenia kości, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest jednym z najbardziej podatnych miejsc na te uszkodzenia - mówi dr Diddier Prada z Columbia Mailman School of Public Health.

- Zmniejszenie ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza, szczególnie na tlenki azotu, osłabi uszkodzenie kości u kobiet po menopauzie, zapobiegnie złamaniom kości i zmniejszy obciążenie zdrowotne związane z osteoporozą w tej grupie - uważa dr Andrea Baccarelli z Columbia Mailman School of Public Health.

Spaliny samochodów i ciężarówek są głównym źródłem podtlenków azotu, dołączają się do tego jak emisje zanieczyszczeń z elektrowni.

Osteoporozą najbardziej są zagrożone kobiety po menopauzie, jest to „cicha" choroba, ponieważ zazwyczaj objawy nie są widoczne przed złamaniem. Osteoporoza jest główną przyczyną złamań u kobiet po menopauzie i starszych mężczyzn. Złamania mogą dotyczyć dowolnej kości, ale najczęściej zdarzają się w kościach biodrowych, kręgach kręgosłupa i nadgarstku.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy