Strona głównaChorobyZapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. Dodatkowo, częstym objawem przy tej dolegliwości jest odczuwanie bólu lub świądu przy pojedynczych zębach lub w całych łukach! Wyjaśniamy czym może być spowodowane to schorzenie oraz jak najlepiej sobie z nim radzić.
Zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić? [Fot. Dirk - Fotolia.com] Ból w jamie ustnej czy mogą być spowodowane urazami lub nieprawidłową higieną. Bywa też pierwszym objawem poważniejszej dolegliwości, np. zapalenia dziąseł, które jest najczęstszą postacią . Jak możemy złagodzić jej symptomy lub zapobiec pojawianiu się kolejnych?

Odpowiednia higiena

Płytka nazębna, zwana również płytką bakteryjną lub osadem nazębnym, to miękki nalot, ściśle przylegający do powierzchni zęba. Zaczyna się tworzyć natychmiast po ostatnim czyszczeniu zębów i początkowo zbudowana jest z substancji zawartych w ślinie. Usunąć ją możemy jedynie mechanicznie – myjąc zęby lub używając nici dentystycznej, niestety nie możemy jej usunąć np. samą wodą, nawet pod znacznym ciśnieniem. Nieusunięta , w procesie mineralizacji, zamienia się w kamień nazębny, który gromadzi się na powierzchni zębów oraz pod linią dziąseł. Niestety, nie jesteśmy w stanie usunąć kamienia za pomocą szczoteczki do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Tę czynność może wykonać jedynie dentysta. Nieusuwany kamień nazębny może uciskać i ranić dziąsła powodując krwawienie, a także zapalenie dziąseł. Może więc być przyczyną nadwrażliwości, bólu, krwawienia, obrzęków, a także nieświeżego oddechu.

Jak sobie pomóc?

Jeśli odczuwamy długofalowy lub nawracający ból dziąseł, pierwszym krokiem powinna być wizyta u stomatologa, który zdiagnozuje problem i znajdzie dla niego rozwiązanie, zdejmie kamień, dobierze odpowiednie leczenie. Możemy sobie pomóc również specjalnymi pastami oraz wymianą szczoteczki na tę, o miękkim włosiu, która nie będzie dodatkowo podrażniać dziąseł w trakcie mycia. Warto również wesprzeć się ziołowymi płukankami. Napar z dziurawca i szałwii, dzięki właściwościom antyseptycznym, ściągającym i przeciwzapalnym, przyniesie ulgę.

www.niemusicitoprzeszkadzac.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy