Strona głównaChorobyZatrucie pokarmowe - co roku dotyczy co najmniej 10 procent ludzi

Zatrucie pokarmowe - co roku dotyczy co najmniej 10 procent ludzi

Na całym świecie co roku 10 procent ludzi doświadcza zatrucia pokarmowego. Najbardziej zagrożone są małe dzieci oraz osoby z krajów najuboższych.
Zatrucie pokarmowe - co roku dotyczy co najmniej 10 procent ludzi [© WoGi - Fotolia.com] może być bardzo groźne i jego skutki są porównywalne do tych wywoływanych przez AIDS, malarię oraz gruźlicę. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) we współpracy z University of Florida w Gainesville, najbardziej narażone na zatrucie są małe dzieci i mieszkańcy najbiedniejszych obszarów.

Badacze przeanalizowali dane zebierane przez ponad osiem lat w związku z globalnym problemem zatrucia pokarmowego. Okazało się, że te takiego kłopotu doświadcza co roku średnio jedna na dziesięć osób. Jak obliczono, oznacza to, że co 12 miesiecy ludzkość traci przeciętnie 33 miliony lat zdrowego życia. Liczba ta jest bliska tej spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza i trzema głównymi chorobami zakaźnymi: , i .

Najpowszechniej zatrucie pokarmowe dotyczy dzieci i osób mieszkających w biednych krajach. Wśród osób dotkniętych problemami zdrowia, lub przedwczesnej śmierci, 40 procent stanowią dzieci w wieku poniżej pięciu lat, chociaż ta część populacji to jedynie 9 procent mieszkańców świata, komentują wyniki autorzy badań. Zatrucia są najpowszechniejsze w Afryce, a następnie w Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej oraz afrykańskim regionie Morza Śródziemnego.

Wyniki badań są dostępne w magazynie PLOS Collection.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy