Strona głównaChorobyZatrzymanie krążenia wcale nie tak nagłe, jak się wydaje - poznaj objawy

Zatrzymanie krążenia wcale nie tak nagłe, jak się wydaje - poznaj objawy

Nagłe zatrzymanie krążenia występuje, gdy serce nieoczekiwanie przestaje bić, co skutkuje śmiercią. Stan ten od dawna stanowi dla medyków zagadkę i uważa się powszchnie, że występuje nagle i nie można go przewidzieć. Teraz jednak lekarze wskazują na możliwe poprzedzające go symptomy.
Zatrzymanie krążenia wcale nie tak nagłe, jak się wydaje - poznaj objawy [© portokalis - Fotolia.com] Dotychczas sądzono, że zatrzymanie krążenia następuje nagle, bez wcześniejszych objawów, bądź objawy występują zaledwie kilka czy kilkadziesiat minut przed zdarzeniem. Tymczasem zagrożenie można by zidentyfikować wcześniej, problem polega jednak na tym, że 80 procent badanych ignoruje wszelkie oznaki.

Badania Cedars-Sinai Heart Institute i Cardiac Electrophysiology Research pozwoliły odkryć, że około połowa pacjentów, którzy doznają nagłego , najpierw doświadcza takich objawów, jak okresowy ból i ucisk w klatce piersiowej, duszność, kołatanie serca, lub trwające jakiś czas objawy grypopodobne, np. nudności oraz ból brzucha i pleców.

Nagłe zatrzymanie krążenia oznacza, że serce przestaje pompować krew, więc przestaje ona docierać do reszty ciała. Zwykle skutkuje to śmiercią.
Nagłe zatrzymanie krążenia nie jest tym samym, co zawał serca. Ten ostatni wydarza się, gdy w naczyniach krwionośnych, które odżywiają serce, występuje jakaś blokada. może niekiedy wywołać zakłócenia elektryczne, które prowadzą do nagłego zatrzymania krążenia.

Rokowania przy nagłym zatrzymaniu krążenia są bardzo złe. Zwykle zatrzymanie występuje u ludzi w wieku około 65 lat i nawet jeśli udaje się pacjetom uniknąć śmierci, zazwyczaj pozostają u nich uszkodzenia układu nerwowego, takie jak uszkodzenia mózgu z powodu niedotlenienia.

W każdym razie, jeśli już dochodzi do zatrzymania krążenia, szanse na uratowanie chorego są niewielkie. Bez względu możliwość otrzymania specjalistycznej pomocy medycznej, przeżyć udaje się zaledwie 10 procentom pacjentów. Dzieje się tak dlatego, że każda minuta bez lekarskiej interwencji to 10 procent mniej szans na uniknięcie śmierci. Jeżeli zatem ratownicy pojawią się zaledwie po 10 minutach, nie ma nadziei na uratowanie chorego.

Stąd tak istotne jest rozpoznanie symptomów i reagowanie na nie. Szczególnie jest to ważne, gdy doświadcza się bólu w klatce piersiowej lub duszności, a zwłaszcza w przypadku występowania czynników ryzyka , które odnotowuje się przy 70 procentach zatrzymań akcji serca.

Badania przedstawiono w Annals of Internal Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:21:20, 22-08-2018 ~gość: 94.254.231.xxx

    Co jest przyczyną zgonu przy braku krążenia?
    Niedotlenienie czy to że powstają zakrzepy w mózgu?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy