Strona głównaChorobyZawał - stopniowo pojawiające się objawy są szczególnie niebezpieczne

Zawał - stopniowo pojawiające się objawy są szczególnie niebezpieczne

Zawał może objawiać się na różne sposoby i kiedy symptomy występują stopniowo, pacjenci często zwlekają ze zwróceniem się o pomoc medyczną, co zwiększa ryzyko śmierci.
Zawał - stopniowo pojawiające się objawy są szczególnie niebezpieczne [fot.  Gerd Altmann z Pixabay]
Według autorów badań z University of Illinois w Chicago stopniowo ujawniające się objawy zaczynają się od łagodnego dyskomfortu, który powoli się intensyfikuje. Nagłe objawy zaś obejmują zwykle silny ból i ucisk. W obydwu przypadkach niezbędna jest bezzwłoczna pomoc lekarska.

Z danych zebranych przez badaczy wynika, że średni czas pomiędzy pojawieniem się objawów zawału i przybyciem do szpitala wynosi cztery godziny. Różni się on jednak znacząco pomiędzy pacjentami doświadczającymi nagłych i stpniowych symptomów. Ci pierwsi trafiali do szpitala średnio po 2,6 godz. od wystąpienia oznak zdarzenia sercowo-naczyniowego, ci drudzy zaś po aż około ośmiu godzinach.

Według ekspertów, aby uiknąć komplikacji i zminimalizować ryzyko śmierci, chorzy powinni znaleźć się w szpitalu jak najszybciej, a opóźnienie powyżej dwóch godzin istotnie zwiększa niebezpieczeństwo dla życia chorego. Tymczasem w przypadku pacjentów, u których sygnały pojawiają się stopniowo, czas ten bardzo się wydłuża. Ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że taki rozwój ataku serca nie jest rzadki - dotyczył on około połowy badanych.

Eksperci przypominają, że poza oczywistymi objawami zawału, takimi jak ból i ucisk w klatce piersiowej, mogą pojawić się: ból szyi, pleców, ramion i żołądka, a także , zimne poty, znaczące osłabienie, .

Wśród najczęstszych czynników zawałów są: , , zbyt wysoki poziom , historia zawałów w rodzinie.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie European Journal of Cardiovascular Nursing.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy