Strona głównaChorobyZawał przyspiesza zaburzenia poznawcze?

Zawał przyspiesza zaburzenia poznawcze?

Zapobieganie zawałom serca może pomóc spowolnić osłabienie funkcji poznawczych.
Zawał przyspiesza zaburzenia poznawcze? [Fot. pathdoc - Fotolia.com]
- Musimy zdać sobie sprawę, że to, co dzieje się w sercu i mózgu, jest ze sobą powiązane. Osłabianie czynników ryzyka zawału jest również dobre dla mózgu. Jak się okazuje, zawał może z czasem być szkodliwy dla zdrowia poznawczego - mówi dr Michelle C. Johansen z Johns Hopkins University School of Medicine.

Wśród kilkudziesięciu tysięcy uczestników w średnim wieku 60 lat początkowo nikt nie miał za sobą zawału serca ani zdiagnozowanej demencji. Testy poznawcze objęły pamięć i funkcje wykonawcze. Badanych monitorowano od kilku do kilkunastu lat.

Jak się okazało, w porównaniu z osobami, które nie doświadczyły , uczestnicy, którzy go przeszli początkowo nie odznaczali się problemami kognitywnymi, ale cechowali się znacznie szybszym osłabieniem pamięci, funkcji wykonawczych i ogólnego poziomu poznawczego w kilka lat po zawale.

- to powolny, stopniowy proces. Jeśli atak serca jest czynnikiem rozwoju otępienia, nie można się spodziewać, że tuż po nim nastąpi natychmiastowy spadek funkcji poznawczych, jednak znacząca zmiana wystąpiła kilka lat później - mówi dr Johansen. Trzeba pamiętać, że kłopoty poznawcze są możliwe po zawale serca, więc lekarze powinni nie tylko leczyć choroby serca pacjentów, ale i szukać oznak demencji.

Dlaczego zawał może sprzyjać otępieniu? Wśród przyczyn wymienia się zaburzenia przepływu krwi do mózgu, a co więcej zawał i demencja mają wspólne czynniki ryzyka, takie jak i . Co więcej, zawał serca może zmienić strukturę serca i zwiększyć ryzyko dostania się miniskrzepów do mózgu, co zmniejsza ilość tlenu docierającego do tkanek mózgowych.

- Zbyt długo myśleliśmy o chorobach serca i mózgu oraz jako o dwóch oddzielnych stanach, a na podstawie wyników tych i innych badań nie sądzę, że trzeba to zmienić - uważa dr Johansen.

Jakkolwiek wykryto związek między zawałem serca i szybszym osłabieniem funkcji poznawczych, nie ustalono, czy zawał bezpośrednio powoduje pogorszenie zdolności kognitywnych, zaznaczają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy