Strona głównaChorobyZbyt długi sen zwiększa ryzyko udaru?

Zbyt długi sen zwiększa ryzyko udaru?

Warto się wysypiać, bo sen odpowiada za wiele procesów w organizmie i jego niedobór negatywnie „odbja się" na zdrowiu. Okazuje się jednak, że namierna ilość odpoczynku także negatywnie oddziałuje na nasz organizm.
Zbyt długi sen zwiększa ryzyko udaru? [© yurmary - Fotolia.com] Ogólne rekomendacje dotyczące długości odpoczynku dobowego wskazują, że na należy poświęcić około 7 do 8 godzin. Ani krótszy, ani dłuższy okres nie sprzyja zdrowiu, wręcz odwrotnie - może je znacznie osłabiać, a nawet skutkować określonymi chorobami. Przykładowo, ustalono, że bardzo długi sen wiąże się z wyższym ryzykiem .

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Nowym Jorku wykazało, że odpowiednia ilości snu i ćwiczenia kilka razy w tygodniu mogą w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.

Osoby, które sypiają średnio siedem do ośmiu godzin i ćwiczą 30 do 60 minut trzy do sześciu razy na tydzień, mogą istotnie zmniejszyć u siebie prawdopodobieństwo udaru mózgu.

Obliczono, że osoby, które spały siedem do ośmiu godzin na dobę, były o 22 procent mniej narażone na doświadczenie udaru niż ci, którzy spali krócej. Niemniej jednak, sen powyżej ośmiu godzin oznaczał aż o 146 procent wyższe ryzyko udaru.

Poza długością nocnego odpoczynku badacze wzięli pod uwagę długość i podejmowanej aktywności fizycznej, takiej jak: , , jazda na rowerze, praca w ogrodzie, etc.

Każdego roku na całym świecie udaru doświadcza 15 milionów ludzi. Prawie sześć milionów umiera, a kolejne pięć milionów doznaje trwałej niepełnosprawności. Udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną niesamodzielności, po demencji. Niepełnosprawność może obejmować: utratę wzroku i / lub mowy, paraliż i niezdolność do spójnego myślenia.

Do oznak ostrzegających o udarze należą:
  • nagłe drętwienie twarzy, rąk lub nóg, a zwłaszcza po jednej stronie ciała
  • nagła dezorientacja, trudności z mówieniem lub rozumieniem
  • nagłe osłabienie zdolności widzenia
  • nagłe problemy z chodzeniem, , utrata równowagi lub koordynacji
  • nagły silny bez znanej przyczyny
Wyniki badań przedstawiono podczas tegorocznej International Stroke Conference organizowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Udarowe.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy