Strona głównaChorobyZdrowie i otyłość nie idą ze sobą w parze

Zdrowie i otyłość nie idą ze sobą w parze

Otyłość jest coraz powszechniejsza na całym świecie i jakkolwiek można mieć sporą nadwagę, ale czuć się dobrze i nie chorować, otyłość zawsze oznacza wysokie ryzyko różnych dolegliwości.
Zdrowie i otyłość nie idą ze sobą w parze [© Kurhan - Fotolia.com] W nowym badaniu sprawdzono, czy osoby z mają zwiększone ryzyko innych chorób.Otyłość diagnozuje się, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi powyżej 30. Poziom BMI 25-30 zaś oznacza nadwagę.W 2013 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarskie uznało otyłość za chorobę. Powodem tego było ustalenie, że powikłania metaboliczne często towarzyszą otyłości, a także, że oznacza ona zwiększone ryzyko i .Pewne ostatnie badania wskazywały, że niektóre otyłe osoby są zupelnie zdrowe, stąd nie powinno się ich określać jako chore. Teraz ponownie postanowiono sprawdzić, jak otyłość wpływa na stan zdrowia. Badacze z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii.Uczeni przeanalizowali dane ponad 3,5 mln ludzi z okresu 1995-2015. Na początku badań uczestnicy nie chorowali na żadne choroby sercowo-naczyniowe. Monitorowano BMI pacjentów oraz ewentualną obecność objawów metabolicznych, w tym poziom ciśnienia krwi i cholesterolu.Okazało się, że ludzie z otylością są o 96 proc. bardziej narażeni na niewydolność serca i o 49 proc. na w porównaniu do osób o prawidłowej wadze. Poza tym mają o 7 proc. wyższe ryzyko udaru. Jak podsumowują autorzy, „zdrowa otyłość" to oksymoron. Ludzie z otyłością są w większym stopniu narażeni na chorobę wieńcową, chorobę naczyń mózgowych i .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy