Strona głównaChorobyZdrowy styl życia pomaga kobietom uchronić się przed „long COVID-19”

Zdrowy styl życia pomaga kobietom uchronić się przed „long COVID-19”

Kobiety, które prowadziły zdrowy styl życia, w tym zachowywały prawidłową masę ciała, nie paliły papierosów, regularnie ćwiczyły, odpowiednio długo spały, stosowały dietę o wysokiej jakości i piły umiarkowane ilości alkoholu, miały o połowę mniejsze ryzyko „long COVID" w porównaniu z kobietami niestosującymi zaleceń zdrowego trybu funkcjonowania.
Zdrowy styl życia pomaga kobietom uchronić się przed „long COVID-19” [fot. Matthias Koll from Pixabay]
- Wraz z kolejnymi falami , long COVID (czyli „długi Covid") stanowi poważne obciążenie dla zdrowia publicznego. Odkrycia wskazują, że przyjęcie zdrowszych zachowań może zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby - mówi Andrea Roberts z Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Długi COVID-19 definiuje się jako objawy tej choroby trwające cztery tygodnie lub dłużej od początkowej infekcji SARS-CoV-2. Objawy mogą obejmować: , gorączkę i różne symptomy oddechowe, sercowe, neurologiczne oraz trawienne.

Przeanalizowano dane ponad 32 tysięcy kobiet w odniesieniu do ich stylu życia i historii infekcji SARS-CoV-2. U ponad 1900 uczestniczek rozwinął . Spośród nich u 44 proc. rozpoznano długi COVID. Jak obliczono, kobiety, które odznaczały się pięcioma czy sześcioma czynnikami zdrowego stylu życia, miały o 49 proc. niższe ryzyko rozwoju tej formy choroby w porównaniu z pacjentkami, które nie prowadziły tak zdrowego życia.

Spośród tych sześciu czynników, utrzymanie prawidłowej i odpowiedni (siedem do dziewięciu godzin dziennie) były najsilniej związane z niższym ryzykiem long COVID.

Wyniki pokazały też, że nawet wśród kobiet, u których COVID miał długi przebieg, te panie, które prowadziły zdrowszy tryb życia przed zakażeniem, miały o 30 proc. niższe ryzyko wystąpienia objawów zaburzających ich codzienne życie.

Skąd taka zależność? Już wcześniej odkryto, że niezdrowy styl życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przewlekłego stanu zapalnego i deregulacji immunologicznej, a one mają związek z nasilonym ryzykiem długotrwałego COVID.

- W ciągu ostatnich dekad zgromadzono dowody na to, że zdrowy styl życia jest dobry dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak, przykładowo, w Stanach Zjednoczonych 70 proc. populacji ma nieprawidłową masę ciała, a 30 proc. nie śpi dostatecznie długo. Okazuje się jednak, że proste zmiany w stylu życia, takie jak odpowiednia ilość snu, mogą być korzystne w zapobieganiu długotrwałemu COVID - mówi Siwen Wang, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy