Strona głównaChorobyŻelazo pomaga zapobiec kacheksji u osób z rakiem

Żelazo pomaga zapobiec kacheksji u osób z rakiem

Zbadano wpływ suplementacji żelazem na atrofię mięśni szkieletowych u pacjentów z rakiem i cierpiących na inne wyniszczające choroby. W przypadku chorych w zaawansowanym stadium raka częstość występowania wyniszczającej atrofii mięśni szkieletowych, nazwanej ogólnie kacheksją, sięga 80 proc.
Żelazo pomaga zapobiec kacheksji u osób z rakiem [fot. MarcOliver_Artworks from Pixabay]
Szacuje się, że co najmniej 20 proc. wszystkich zgonów związanych z nowotworem jest bezpośrednio spowodowanych kacheksją, więc powstrzymanie utraty masy i funkcji mięśni może zwiększyć jakość życia pacjentów. Chorzy na raka, którzy doświadczają kacheksji, zwykle cierpią z powodu znaczącego obniżenia jakości życia, insulinooporności, dysfunkcji wątroby, przewlekłego stanu zapalnego, zaburzonej mikroflory jelitowej i zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.

Najpierw sprawdzono, czy niedobór żelaza, o którym wiadomo, że jest rozpowszechniony wśród pacjentów onkologicznych i oznacza złe rokowania, jest przyczynowo powiązany z kacheksją. Z tego względu wywołano u myszy ciężką z powodu niedoboru , typową dla pacjentów z nowotworami - u zwierząt stosowano dietę bez żelaza i upuszczano krew. To skutkowało atrofią mięśni u myszy, potwierdzając, że zaburzenia żelaza mają związek z rozwojem zaniku mięśni przy nowotworze.

Odkryto, że w przypadku myszy z dzięki suplementacji żelazem uzyskano lepszą funkcję mięśni, masę, a nawet zwierzęta te żyły dłużej. Podawanie żelaza zapobiegło kacheksji lub ją odwróciło. Dożylne zastrzyki żelaza sprawiły, że gryzonie stały się zdrowsze, bardziej aktywne fizycznie i przeżyły znacznie dłużej niż zwykłe dwa tygodnie.

Co więcej, u chorych na raka odnotowano pewną poprawę siły w kilka dni po wstrzyknięciu karboksymaltozy żelazowej, preparatu żelaza powszechnie stosowanego jako suplement. Potrzeba jednak dalszych badań, aby potwierdzić wyniki, zaznaczają medycy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy