Strona głównaChorobyZespół jelita drażliwego (IBS) - mogą pomóc antydepresanty

Zespół jelita drażliwego (IBS) - mogą pomóc antydepresanty

Od dawna wiadomo, że stan jelit ma związek nie tylko ze zdrowiem fizycznym, ale i psychicznym - teraz odkryto, że może istnieć korelacja pomiędzy przyjmowaniem leków antydepesyjnych i łagodzeniem zespołu jelita drażliwego.
Zespół jelita drażliwego (IBS) - mogą pomóc antydepresanty [Fot. Adiano - Fotolia.com]
Mechanizm działania leków przeciwdepresyjnych nie jest w pełni zrozumiały. Ze względu na ich złożone właściwości farmakologiczne, farmaceutyki te mogą wywierać wpływ na więcej niż jeden aspekt w osi mózgowo-jelitowej.

(ang. irritable bowel syndrome, IBS) to przewlekły stan zaburzeń pracy jelita grubego. Jego dokładne przyczyny nie są nieznane, wiadomo jednak, że określone czynniki sprzyjają rozwojowi dolegliwości - m. in. , , czy niezdrowe nawyki żywieniowe. Zespół daje obajwy w postaci nieregularnych wypróżnień, biegunki, bólu brzucha, wzdęć, etc.

Jak pokazują badania, niewielkie dawki mogą być skuteczne w leczeniu symptomów IBS. Ustalono, że dobre efekty dają: trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, a także inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny.

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, podobnie jak inhibitory selektywnego wychwytu zwrotnego serotoniny, stosuje się w leczeniu objawów bólu jelitowego. Nie jest to zaskakujące o tyle, że pacjenci z IBS czesto zmagają się z lękiem i innymi objawami depresyjnymi, dlatego - być może - choroby te są ze sobą powiązane lub też istnieje związek między ich objawami.

Wyniki badań zostały opublikowane w BMJ:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy