Strona głównaChorobyZespół słabości sprzyja demencji

Zespół słabości sprzyja demencji

Zmniejszenie zespołu słabości, który jest dość powszechnym problemem osób starszych, może być skuteczną strategią zapobiegania demencji.
Zespół słabości sprzyja demencji [fot. Sabine van Erp from Pixabay]
Słabość (ang. frailty) jest silnym czynnikiem ryzyka , nawet wśród osób z wysokim genetycznym ryzykiem otępienia, ale można osłabić to prawdopodobieństwo poprzez zdrowy tryb życia.

Na Dalhousie University i University of Exeter przeanalizowano dane niemal dwustu tysięcy osób w wieku powyżej 60 lat. Obliczono ryzyko genetyczne demencji i wzięto pod uwagę wskaźnik słabości, który odzwierciedla poziom objawów i oraz chorób związanych z wiekiem. Sprawdzono też, jaki styl życia prowadzili ci, u których rozwinęła się demencja i osoby wolne od tej choroby.
Obserwujemy coraz więcej dowodów na to, że podejmowanie określonych działań na przestrzeni lat może zmniejszyć ryzyko demencji. Nasze badania są istotnym krokiem ku zrozumieniu, w jaki sposób zmniejszanie słabości może znacznie zwiększyć szanse na uniknięcie demencji, bez względu na genetyczne predyspozycje choroby. Według nas niektórym głównym powodom słabości można zapobiec. Jak się wydaje, częściowo da się to zrobić dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia - mówi dr David Ward.
Jak odkryto, ci, których zdiagnozowano demencję, o wiele częściej odznaczali się też zespołem słabości niż pozostali. Ustalono też, że genetyczne czynniki ryzyka wywarły wpływ na ryzyko otępienia u zdrowych uczestników badania, ale geny stopniowo traciły na znaczeniu u tych, którzy byli najsłabsi - u nich zagrożenie demencją było wysokie niezależnie od genów.

Nawet w przypadku uczestników z najwyższym genetycznym ryzykiem demencji prawdopodobieństwo rozwoju choroby było najniższe u osób , a najwyższe u ludzi o złym stanie zdrowia, tj. z wysokim poziomem zespołu słabości. Połączenie wysokiego ryzyka genetycznego i słabości z kolei okazało się szczególnie szkodliwe - takie osoby były sześciokrotnie bardziej narażone na demencję niż uczestnicy bez żadnego z tych czynników.

- Ryzyko demencji ma związek z czynnikami genetycznymi i neuropatologicznymi, stylem życia i ogólnym zdrowiem - one bowiem prowadzą do szeregu nieprawidłowości w mózgu. Nasze badanie jest ważnym krokiem naprzód w kwestii roli słabości, która jest modyfikowalnym czynnikiem otępienia - wyjaśnia dr Dr Kenneth Rockwood, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy