Strona głównaChorobyZespół stresu pourazowego powoduje przedwczesną śmierć

Zespół stresu pourazowego powoduje przedwczesną śmierć

Weterani wietnamscy, którzy doświadczyli zespołu stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder, PTSD), byli dwa razy bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób serca niż żołnierze w stanie spoczynku bez PTSD.
Zespół stresu pourazowego powoduje przedwczesną śmierć [fot. 911 e-Learning Solutions, LLC from Pixabay]
Im poważniejsza była forma , tym wyższe oznaczała prawdopodobieństwo zgonu z powodu .

Weterani wietnamscy z zespołem stresu pourazowego - podobnie jak wieloletni palacze - są bardziej narażeni na przedwczesną śmierć z powodu chorób serca, mówi dr Joseph Boscarino z Geisinger Clinic.

PTSD powoduje, że organizm uwalnia hormony stresu, co prowadzi do stanu zapalnego i uszkodzenia tętnic oraz układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, hormony stresu nierzadko powodują, że ograniczona zostaje ilość kortyzolu zmniejszającego w organizmie.
Podwyższony poziom hormonów stresu i mniej kortyzolu w efekcie zespołu stresu pourazowego to zła kombinacja - wyjaśnia dr Boscarino. - Zasadniczo PTSD po prostu „gotuje" twoje tętnice w takiej sytuacji - dodaje.
Dr Boscarino wcześniej odkrył, że osoby z zespołem stresu pourazowego mają znacznie wyższy odsetek przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak , i inne choroby zapalne.

- Nauka pokazuje jednoznacznie, że jeśli doznasz urazu psychicznego, odbije się to na twoim zdrowiu fizycznym - powiedział dr Boscarino. - Dzisiejsza terapia ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia problemu jutro - podkreśla medyk.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy