Strona głównaChorobyZespół stresu pourazowego zwiększa ryzyko raka jajników

Zespół stresu pourazowego zwiększa ryzyko raka jajników

Kobiety, które doświadczyły co najmniej sześciu objawów zespołu stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder, PTSD) w pewnym momencie życia, cechują dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na raka jajnika w porównaniu z paniami, które nie doświadczyły PTSD.
Zespół stresu pourazowego zwiększa ryzyko raka jajników [fot. fernando zhiminaicela from Pixabay]
Wyższe poziomy symptomów PTSD, takich jak przestrach z powodu hałasów lub unikanie wspomnień o traumatycznym doświadczeniu, może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem , nawet kilkadziesiąt lat po trudnym wydarzeniu. Co więcej, odkryto, że związek między PTSD a rakiem jajnika pozostał w przypadku najbardziej agresywnych postaci nowotworu jajnika.

Rak jajnika jest najbardziej śmiertelnym rakiem ginekologicznym i piątą najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet w USA. Badania na zwierzętach pokazały, że stres i mogą przyspieszyć wzrost guza jajnika, a przewlekły może skutkować większymi i bardziej inwazyjnymi guzami.
Rak jajnika bywa określany jako „cichy zabójca", ponieważ jest trudny do wykrycia na wczesnym etapie; stąd dokładniejsze określenie, kto może być narażony na zwiększone ryzyko rozwoju choroby, ma istotne znaczenie profilaktyczne i lecznicze - mówi prof. Laura Kubzansky z Harvard Chan School.
W ramach badań kilkadziesiąt tysięcy kobiet wypełniło kwestionariusz dotyczący traumatycznych wydarzeń w życiu i objawów związanych z tymi zdarzeniami. Uczestniczki poproszono o wskazanie wydarzenia, które uznają za najbardziej stresujące, oraz daty tego doświadczenia. Zapytano ich również o siedem objawów , jakich mogły doświadczyć w efekcie tej trudnej sytuacji.

Po uwzględnieniu różnych czynników związanych z rakiem jajnika, w tym stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i palenia papierosów, odkryto, że kobiety, u których wystąpiło sześć lub siedem objawów związanych z PTSD, były znacznie bardziej narażone na raka jajnika niż kobiety, które nigdy doświadczyły tak silnej stresującej sytuacji. Uczestniczki z czterema czy pięcioma objawami również były bardziej narażone na wyższe zagrożenie rakiem jajników, w ich przypadku ten wzrost był jednak niewielki.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy