Strona głównaChorobyZespół złamanego serca sprzyja nowotworom?

Zespół złamanego serca sprzyja nowotworom?

Syndrom Takotsubo, inaczej zespół złamanego serca to dolegliwość, która wywołuje objawy podobne do zawału i rozwija się w przypadku traumatycznych, bardzo stresujących przeżyć. Jak się okazuje, zagraża nie tylko zdrowiu układu krążenia, ale też ma związek z wyższym ryzykiem raka.
Zespół złamanego serca sprzyja nowotworom? [© wckiw - Fotolia.com]
objawia się nagłym silnym ból w klatce piersiowej i dusznościami, co przypomina symptomy . Objawy te są reakcją na nagły wzrost hormonów stresu. Silny stres powoduje, że główna komora serca powiększa się i nie może ono właściwie pompować krwi. Chorobę najczesciej wywołują takie zdarzenia, jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, problemy finansowe, jak również emocjonujące pozytywne doświadczenia, np. wygrana na loterii. Co więcej, także fizyczny stresor może odpowiadać za chorobę, przykładowo, jej pojawienie się nierzadko poprzedza operacja, niewydolność oddechowa, czy .

Międzynarodowe badania wskazują, że syndrom Takotsubo ma istotny związek z nowotworami. Kiedy przeanalizowano dane 1604 pacjentów z tą dolegliwością, odkryto, że aż 267 z nich, czyli średnio jedna osoba na sześć chorowała też na nowotwór. Najczęściej rozwijał się (syndrom częściej rozwija się u kobiet), w dalszej kolejności zaś nowotwory układu pokarmowego, dróg oddechowych, narządów płciowych, skóry i in.

Badacze nie potrafią powiedzieć, w jaki sposób te wspomniane choroby są powiązane. Być może, wynikający z diagnozy raka może wywołać zespół złamanego serca. Być może również również zmiany metaboliczne lub hormonalne wywołane przez nowotwory mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu złamanego serca.

Wyniki badań są dostepne w Journal of the American Heart Association:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy