Strona głównaChorobyZielona herbata i marchew - w nich jest lek na demencję?

Zielona herbata i marchew - w nich jest lek na demencję?

Zielona herbata ma wiele prozdrowotnych właściwości i od jakiegoś czasu jest dietetycznym hitem. Nowe badania wskazują, że zawiera substancję, która stanowi potężną broń w walce z demencją. Podobnie efektywny w leczeniu otępienia może być związek znajdujący się w marchwi.
Zielona herbata i marchew - w nich jest lek na demencję? [Fot. kai - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles odkryli, że substancje zawarte w i mogą przeciwdziałać objawom otępienia starczego.

W badanich na myszach, które zmodyfikowano tak, by rozwinęły się u nich zaburzenia neurodegradacyjne, odkryto, że pewne związki pochodzenia roślinnego mogą powstrzymać rozwój .

Wspomniane dwie substancje to galusan epigallokatechiny (Egcg), tj. najaktywniejsza katechina zawarta w zielonej herbacie oraz kwas ferulowy, przeciwutleniacz, który można znaleźć m. in. w marchwi, , ryżu, pszenicy i owsie.

W ramach badań podzielono gryzonie na cztery grupy. Przez trzy miesiące podawano wybranym zwierzętom: kombinację dwóch wspomnianych substancji, tylko Egcg, tylko kwas ferulowy, lub też placebo.

Przed i po tej stosowaniu diety z tymi związkami przeprowadzono testy neuropsychologiczne, które są porównywalne z testami pamięci i rozumowania stosowanymi u ludzi. Gryzonie pokonywały labirynt, co pozwalało na ocenę poziomu pamięci roboczej myszy. Zaobserowano, że zwierzęta genetycznie predysponowane do chorób neurodegradacyjnych miały z tym znacznie większe problemy niż pozostałe. Odkryto, że po trzech miesiącach diety myszy z objawami otępienia otrzymujące Egcg oraz kwas ferulowy byly w stanie pokonać labirynt tak sprawnie jak zdrowe gryzonie.

Według autorów wymienione substancje mogą zapobiegać tworzeniu się beta-amyloidu, białka, które gromadzi się mózgach pacjentów z demencją zaburzając pracę ośrodkowego układu nerwowego. Co więcej, odkryto, że związki zawarte w herbacie i marchwi zmniejszyły poziom stanów zapalnych w tkankach nerwowych oraz stres oksydacyjny, czyli dwóch czynników sprzyjających otępieniu.

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Biological Chemistry.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 21:41:34, 16-03-2019 Kazia1234

  Mogę potwierdzić, że zielona herbata wspaniale wpływa na kondycję naszego organizmu. Ja stosuję herbatkę zieloną codziennie i czuję się świetnie. Unikam natomiast herbat w torebkach, w których jest pył niewiadomego pochodzenia. Piję tylko herbaty liściaste od naszego polskiego producenta Malwa Tea.
  ... zobacz więcej
 • 15:03:22, 22-03-2019 euzebia

  Zielona herbata jest bardzo zdrowa, ale czy pomaga na demencję? Żeby zadziałała chyba trzeba jej sporo wypijać?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Akademia Pełni Życia
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy