Strona głównaChorobyZimą demencja się nasila?

Zimą demencja się nasila?

Jak wynika z nowych badań, pory roku nie są bez znaczenia, jeśli chodzi i poziom zdolności poznawczych u ludzi starszych. Okazuje się, że zimą możliwości kognitywne seniorów mogą słabnąć.
Zimą demencja się nasila? [Fot. GordonGrand - Fotolia.com]
Dawna wiadomo, że sezon jesienno-zimowy sprzyja nasileniu objawów depresji i odkryto też, że to zimą częściej diagnozuje się . Co więcej, odkryto, że także zimą znacznie słabnie wydajność i .

Uczeni z Uniwersytetu w Toronto postanowili sprawdzić, czy zimowa pora może oddziaływać na poziom symptomów choroby Alzheimera. Przeanalizowali dane ponad 3,3 tys. osób. U części z nich zdiagnozowano Alzheimera, inne nie uzyskały diagnozy.
Wszyscy uczestnicy przeszli testy neuropsychologiczne, a także u części uczestników sprawdzono poziom białka związanego z rozwojem demencji.

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że przeciętne możliwości poznawcze były lepsze w okresie letnim i jesienią niż zimą i wiosną. Różnica ta została określona jako odpowiednik 4,8 lat normalnego spadku .

Ogólnie rzecz ujmując, w chłodniejszych miesiącach ryzyko uzyskania diagnozy choroby Alzheimera było o 31 proc. wyższe.

Kiedy wzięto pod uwage inne czynniki, które mogą wpływać na wyniki, takie jak: objawy depresji, jakość snu, poziom aktywności fizycznej i zdrowie tarczycy, wpływ pory roku na ryzyko diagnozy Alzheimera ciągle pozostawał znaczący.

Pora roku ma klinicznie istotne powiązanie z mozliwościami poznawczymi i jego neurobiologicznymi pochodnymi u osób starszych z i bez niej, wnioskują autorzy.

O wynikach badań można przeczytać w magazynie PLOS Medicine.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy