Strona głównaChorobyZimowe infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet

Zimowe infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet

Wbrew stereotypom o "wymrażaniu" drobnoustrojów zima to czas sprzyjający infekcjom - zarówno obejmującym swoim działaniem większą część organizmu, jak i tym, które dotykają pojedynczych układów, w tym układu moczowego.
Zimowe infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet [© Adiano - Fotolia.com] Zapalenia układu moczowego (ZUM) doznało przynajmniej raz w życiu aż 40-50% kobiet. Bliskość ujścia zewnętrznego cewki moczowej i odbytu sprzyja migracji bakterii z jelita grubego do pęcherza moczowego. Najczęściej występuje zakażenie bakteryjne spowodowane bakterią odpowiedzialne za 75-90% przypadków niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego u młodych kobiet, a w ponad połowie u kobiet starszych. Pałeczki coli przedostają się do kanału pochwowego i cewki moczowej, gdzie wnikają i kolonizują .

W okresie zimowym także układ płciowy może być narażony na infekcje, kiedy w wielowarstwowych ubraniach niesprzyjających swobodnej cyrkulacji powietrza bakterie namnażają się ze zdwojoną siłą. Objawy w postaci upławów, świądu dróg rodnych, bakteryjnego zakażenia pochwy (bacterial vaginosis, BV), drożdżycy (yeast vaginitis, YV) oraz infekcji pierwotniakowych może dotyczyć blisko 33% kobiet.

Jak zapobiegać infekcjom układu moczowo-płciowego

Kobiece zdrowie intymne to bardzo delikatna sfera, która musi być objęta szczególną troską.

Bardzo ważną rolę w walce z zakażeniami dróg moczowo-płciowych powinna odgrywać profilaktyka. Okazuje się jednak, że Polki utożsamiają ją głównie z działaniem doraźnym, podejmowanym zbyt późno, w momencie, gdy występują niepokojące objawy w miejscach intymnych - świąd, pieczenie, ból - mówi ginekolog-położnika dr Jacek Tomaszewski z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie.

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pochwie dorosłej, zdrowej kobiety bytuje ok. 100 gatunków mikroorganizmów (bakterie tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Jeśli dojdzie do podwyższenia pH pochwy i zniszczenia kwaśnej bariery, następuje gwałtowne namnażanie szczepów bakterii beztlenowych, w dużej mierze odpowiedzialnych za wywołanie zapalenia dróg rodnych.

Postępy w profilaktyce schorzeń ginekologicznych oraz holistyczne podejście do funkcjonowania organizmu kobiety, a zwłaszcza powiązań między układem pokarmowym, moczowo-płciowym i odpornościowym, doprowadziły do opracowania formuły doustnych probiotyków ginekologicznych wygodnych w stosowaniu i poprawiających komfort kuracji.
jest ważne o każdej porze roku, ponieważ niezależnie od pogody organizm człowieka wymaga właściwej, dostosowanej do aktualnych potrzeb pielęgnacji. Każdego dnia, z uwagą należy wsłuchiwać się w sygnały płynące z ciała i jak najpełniej dbać o formę.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X