Strona głównaChorobyZłamane serce realną chorobą - zespół takotsubo u kobiety, która straciła psa

Złamane serce realną chorobą - zespół takotsubo u kobiety, która straciła psa

Utrata kogoś bliskiego, w tym zwierzęcia, z którym się zżyło, może prowadzić nie tylko do silnej traumy i problemów psychicznych, ale i wiązać się z chorobami ciała – zespół takotsubo, czyli kardiomiopatia stresowa, czy też „zespół złamanego serca" diagnozuje się, gdy ostra niewydolność serca wydarza się z powodu jakichś trudnych doświadczeń.
Złamane serce realną chorobą - zespół takotsubo u kobiety, która straciła psa [Fot. luaeva - Fotolia.com] U Joanie Simpson, mieszkanki Teksasu, rozpoznano , tj. nie wynikajacą z miażdżycy, po tym jak kobieta straciła swojego psa, Yorkshire terriera o imieniu Meha.

62-letnia kobieta bardzo przeżyła utratę psa, do tego stopnia, że zaczęła odczuwać ból w klatce piersiowej i plecach. Początkowo sądziła, że może mieć , ale dalsze badania medyczne wykazały, że cierpi na kardiomiopatię takotsubo.

Jak wyjaśniają uczeni z Uniwersytetu Harvarda, kardiomiopatia takotsubo jest osłabieniem lewej komory (głównej dla pompowania serca) zwykle w wyniku poważnego stresu emocjonalnego lub fizycznego, takiego jak: nagła choroba, utrata bliskiej osoby, poważna katastrofa lub klęska żywiołowa. Zespół takotsubo występuje może też występować, dana osoba doświadcza intensywnego wstrząsu z powodu jakiegoś pomyślnego wydarzenia, np. wygranej na loterii. Wówczas dochodzić może do tymczasowego powiększenia lewej komory i zatrzymania mechanizmu pompowania krwi. Objawy, jakich się wówczas doświadcza, przypominają te charakterystyczne dla zawału serca. Zespół może być śmiertelny, choć to jest jego bardzo rzadka konsekwencja, zazwyczaj pacjenci wracaja do zdrowia.

Nie jest zupełnie jasne, co stanowi bezpośrednio przyczynę choroby. Uczeni sądzą, że może się do niej przyczynić nagły bardzo wysoki wzrost poziomu hormonów stresu, np. adrenaliny, co silnie wpływa na serce oraz naczynia krwionośne doprowadzając do zaburzeń w procesie krążenia krwi. Z testów wynika, że zespół takotsubo częściej występuje u starszych kobiet, u których w wyniku menopauzy odnotowuje się niższy poziom .

Po raz pierwszy kardiomiopatię stresową opisano w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w Japonii. Szacuje się, że choroba występuje u 5 proc. kobiet, u których podejrzewa się zawał serca. Zdaniem uczonych, zespół można osłabić dzięki stosowaniu technik relaksacyjnych, pozwalają one bowiem obniżyć ilość hormonów .

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy