Strona głównaChorobyZłamania u seniorów - winny może być niedobór sodu

Złamania u seniorów - winny może być niedobór sodu

Nawet nieznacznie obniżony poziom sodu we krwi oznacza w przypadku seniorów wyższe ryzyko upadków i złamań.
Złamania u seniorów - winny może być niedobór sodu [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
to poważny problem wśród seniorów - odpowiadają za około 50 procent zgonów z powodu obrażeń w tej grupie wiekowej.

„Badanie w kierunku niskiego stężenia (hiponatremii) we krwi i jego leczenie, może być nową strategią zapobiegania złamaniom, uważa dr Ewout J. Hoorn z Erasmus Medical Centre, Rotterdamie. Jednak hiponatremia wydaje się nie mieć wpływu na ryzyko osteoporozy (nie znaleziono związku z niskim poziomem określonych minerałów w kości), stąd potrzebne są dalsze badania na temat związku między poziomem sodu i ryzykiem złamań.

Przez sześć lat holenderscy badacze monitorowali zdrowie kilku tysięcy osób w wieku powyżej 55 lat. Okazało się, że ludzie, którzy mieli niedobory sodu, częściej też chorowali na i stosowali leki moczopędne niż pozostali. Co więcej pacjenci z hiponatremią częściej ulegali upadkom i doświadczali . Ponadto osoby te cechowały się o 21 proc. wyższym ryzykiem śmierci w okresie trwania badań.

Hiponatremia to najczęstsze zaburzenie elektrolitowe rozwijające się zwykle dlatego, że nerki zatrzymują zbyt dużo wody. Jakkolwiek powikłania hiponatremii są dobrze rozpoznawane u pacjentów hospitalizowanych, okazuje się, że łagodna hiponatremia skutkuje również istotnymi powikłaniami w populacji ogólnej, wskazują medycy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy