Strona głównaChorobyZłamanie w jednym miejscu skutkuje utratą gęstości innych kości

Złamanie w jednym miejscu skutkuje utratą gęstości innych kości

Złamanie kości powoduje utratę gęstości tkanki kostnej w całym ciele, nie tylko w pobliżu miejsca złamania, ostrzegają lekarze.
Złamanie w jednym miejscu skutkuje utratą gęstości innych kości [fot. Nicholas Warrilow from Pixabay]
Jak się okazuje, przekłada się na utratę masy kostnej w całym organizmie. Oznacza to, że pacjenci po złamaniu są podatni na dodatkowe urazy i potencjalnie osteoporozę, którą się diagnozuje, gdy utrata gęstości jest znacząca.
Wiadomo było, że jedno złamanie może prowadzić do innych, ale nie było jasne, dlaczego - mówi prof. Blaine Christiansen z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. - Nasze badanie jest pierwszym krokiem na drodze do identyfikacji komórkowych mechanizmów utraty masy kostnej w całym organizmie - dodaje prof. Christiansen.
W ramach badań przez dwie dekady regularnie mierzono gęstość mineralną i odnotowywano złamania u 4 tysięcy starszych kobiet. Ustalono, że gęstość mineralna kości stawu biodrowego zmniejszyła się z czasem u wszystkich kobiet biorących udział w badaniu, ale największy spadek dotyczył kobiet, które doświadczyły złamania kości. Miało to miejsce nawet, jeśli złamanie nie występowało blisko kości biodrowej. Zmniejszenie gęstości mineralnej kości biodrowej wynosiło średnio od 0,89 do 0,77 procent rocznie u uczestniczek ze złamaniami i 0,66 procent rocznie u kobiet bez historii złamań. Straty te były najsilniejsze w ciągu pierwszych dwóch lat od urazu.

Takie wyniki zostały potwierdzone w innych testach, przeprowadzanych na myszach. Ponownie odkryto, że utrata masy kostnej wystąpiła w całym ciele, zwłaszcza w kręgosłupie, i była największa w ciągu pierwszych dwóch tygodni po powstawania złamania u gryzoni. Towarzyszył temu również wyższy poziom markerów stanu zapalnego we krwi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy