Strona głównaChorobyZmęczenie w ciagu dnia oznaką choroby Alzheimera?

Zmęczenie w ciagu dnia oznaką choroby Alzheimera?

Nowe badania wykazały związek między zmęczeniem w ciągu dnia a gromadzeniem się w mózgu białek, które mają związek z rozwojem choroby Alzheimera.
Zmęczenie w ciagu dnia oznaką choroby Alzheimera? [Fot. sebra - Fotolia.com] W badaniach wzięło udział niemal 300 osób w wieku ponad 70 lat. Około 22 procent z nich odznaczało się nadmierną sennością w ciągu dnia (excessive daytime sleepiness, EDS). Jak ustalono, ludzie z EDS mogą być bardziej podatni na zmiany patologiczne związane z chorobą Alzheimera.

Uczeni analizowali skany mózgu uczestników zbierane przez okres siedmiu lat i odkryli, że ludzie deklarujący częste uczucie w ciągu dnia, mieli więcej amyloidu w mózgu. Amyloid to białko, którego większe ilości tworzą złogi w obaszarach mózgu odpowiedzialnych za oraz logiczne myślenie i mają związek z rozwojem oraz innych form .

Już wcześniejsze badania wskazywały, że sen - podczas odpoczynku słabnie proces gromadzenia się beta-amyloidu. To z kolei może oznaczać zaburzenia snu, które przekładają się na zintensyfikowane zmęczenie w ciagu dnia, a ono jest sygnałem większego zagrożenia rozwoju jakiejś formy demencji.

Jak podkreślają autorzy, ich wyniki wskazują, że bardzo ważne dla naszego stanu zdrowia są nawyki dotyczące snu - jakość i długość odpoczynku bezpośrednio przekłada się zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Dotychczasowe testy dowiodły, że niedobór snu oznacza wyższe prawdopodobieństwo: , chorób serca, nadciśnienia, depresji.

O badaniach napisano w JAMA Neurology.

Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy