Strona głównaChorobyZmiany masy ciała zwiększają ryzyko demencji?

Zmiany masy ciała zwiększają ryzyko demencji?

Warto utrzymywać stałą wagę, bo zmiany w tym zakresie mogą niekorzystnie wpływać na ryzyko demencji.
Zmiany masy ciała zwiększają ryzyko demencji? [fot. Tumisu from Pixabay]
Starsi ludzie, którzy doświadczają znacznego przyrostu masy ciała lub utraty wagi, mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju , wynika z koreańskich badań.

Demencja to poważny problem zdrowotny, szczególnie wobec wzrostu średniej długości życia i starzenia się licznych populacji. Na chorobę cierpi obecnie około 50 milionów ludzi na całym świecie. Jednocześnie globalne rozpowszechnienie otyłości, która jest ściśle związana z chorobami kardiometabolicznymi, wzrosło o ponad 100 proc. w ciągu ostatnich czterech dekad. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ istnieje związek między czynnikami ryzyka kardiometabolicznego (takimi jak nadciśnienie, a także nadmierny poziom cholesterolu i cukru we krwi) a demencją. Co ciekawe jednak, niejasne pozostaje powiązanie między wskaźnikiem masy ciała () w starszym wieku i ryzykiem otępienia.

W trwających kilka lat badaniach uwzględniono zmiany wagi u ponad 67 tysięcy osób w wieku 60-79 lat i monitorowano zdrowie uczestników w zakresie zdolności poznawczych. Na poczatku badań uwzględniono też poziom BMI, status społeczno-ekonomiczny oraz obecność czynników ryzyka sercowo-naczyniowego u uczestników.

Jak się wydaje, istnieje znaczący związek między zmianami w BMI w starszym wieku i zagrożeniem demencją u obu płci. Szybka zmiana masy ciała, tj. wzrost lub spadek BMI o ponad 10 proc. w okresie dwóch lat, wiązał się z wyższym ryzykiem demencji w porównaniu z osobą o stabilnym BMI.

Co ciekawe, poziom BMI na początku okresu badawczego nie był związany z występowaniem demencji u żadnej płci, z wyjątkiem niskiej masy ciała u mężczyzn. Znaczenie za to miały czynniki ryzyka kardiometabolicznego, w tym , zastoinowa niewydolność serca, i wysoki poziom cukru we krwi na czczo - wszystkie one miały istotne oddziaływanie na zagrożenie otępieniem. W szczególności u pacjentów z wysokim poziomem cukru we krwi na czczo ryzyko rozwoju demencji było 1,6-krotnie wyższe niż u osób z prawidłowym poziomem cukru. Ponadto niezdrowe nawyki takie jak palenie tytoniu, częste picie alkoholu i mniejsza aktywność fizyczna w starszych latach także były związane z demencją.

Badanie miało charakter obserwacyjny, więc nie można było ustalić związku przyczynowo-skutkowego, niemniej według badaczy zarówno przyrost masy ciała, jak i utrata masy ciała mogą być istotnymi czynnikami ryzyka związanymi z demencją. Nasze wyniki sugerują, że stała kontrola masy ciała, leczenie istniejących już chorób i utrzymanie zdrowego stylu życia są korzystne w zapobieganiu demencji, także w sędziwym wieku", mówią autorzy badań.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie BMJ Open.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy