Strona głównaChorobyZobacz, dlaczego stres przysporzy ci chorób serca

Zobacz, dlaczego stres przysporzy ci chorób serca

Uczeni odkryli mechanizm stanowiący przyczynę, dla której stres sprzyja chorobm krążenia.
Zobacz, dlaczego stres przysporzy ci chorób serca Badacze Massachusetts General Hospital wskazują, że pod wpływem stresu ciało migdałowate (część mózgu między biegunem skroniowym półkuli mózgu a rogiem dolnym komory bocznej) może wysyłać sygnały do szpiku kostnego, by produkował dodatkowe białe krwinki, które z kolei sprawiają, że tętnice stają się wąskie i powstaje stan zapalny.

Ustalono, że osoby, u których ciało migdałowate jest bardzo aktywne, cechują się wyższym ryzykiem chorób serca i udaru. Ma to znaczenie o tyle, że wspomniana struktura mózgu jest związana z przeprocesowywaniem .

Poza wspomnianymi efektami, nadaktywność ciała migdałowatego ma także związek ze wzmożonym działaniem szpiku kostnego i zapaleniem tętnic, co może tłumaczyć zwiększone ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

W kilkuletnich badaniach wzięło udział kilkaset osób. W tym czasie u części zdiagnozowano , , i . Okazało się, że osoby o wyższej aktywności ciała migdałowatego miały większe ryzyko wystąpienia wspomnianych chorób sercowo-naczyniowych niż pozostali.

Ustalono, że osoby deklarujące najsilniejszy poziom stresu miały najwyższe poziomy aktywności ciała migdałowatego i zdiagnozowano u nich najwięcej objawów stanu zapalnego we krwi i ścianach tętnic.

Jak wskazują autorzy, wyniki potwierdzają powszechną obecnie wiedzę, że stres niszczy zdrowie, a szczególnie zagraża sercu. Teraz jasny jest mechanizm leżący u podstaw tego związku. Badacze mają podkreślają, że wobec rosnącej liczby ludzi zmagających się z silnym stresem, lekarze być może powinni oceniać indywidualne ryzyko problemów z sercem u danego pacjenta.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy