Strona głównaChorobyZrób test na HIV. Nawet gdy myślisz, że zakażenie jest niemożliwe

Zrób test na HIV. Nawet gdy myślisz, że zakażenie jest niemożliwe

Ponad 2 miliony Europejczyków to osoby HIV+. Co trzecia osoba zakażona wirusem nie jest tego świadoma, a blisko połowa zostaje zdiagnozowana za późno, by można było im skutecznie pomóc i przywrócić dobrą jakość życia. Statystyki pokazują, że przeciętny Europejczyk niechętnie podejmuje temat diagnostyki HIV przekonany, że nie jest to problem, który może go dotyczyć. Rozpoczynający się właśnie europejski Tydzień testowania w kierunku HIV, ma na celu obalenie tego mitu. Ryzyko zakażenia dotyczy bowiem każdego z nas i jedyną możliwością upewnienia się, czy jesteśmy zdrowi jest wykonanie testu.
Zrób test na HIV. Nawet gdy myślisz, że zakażenie jest niemożliwe [fot. Fundacja Edukacji Społecznej] Polska to jedno z 56 państw, które włączyły się w międzynarodową kampanię testowania w kierunku . Dane epidemiologiczne potwierdzają, że ta inicjatywa jest nam bardzo potrzebna. Po pierwsze nieznane są przyczyny 41% odnotowanych w Europie Środkowej, co wskazuje na brak zdefiniowanych dróg przenoszenia zakażenia. Co więcej, w Polsce o zakażeniu wie niewiele ponad 17 tys. osób, podczas gdy, według niektórych szacunków, około 60 tys. Polaków to osoby seropozytywne. Z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że tylko co dziesiąty Polak kiedykolwiek wykonał test w kierunku HIV. Niepokojące są także statystyki dotyczące późno wykrytych zakażeń, które stanowią połowę wszystkich odnotowanych przypadków.

- Dlaczego szybkie wykrycie wirusa jest tak ważne? Osoby seropozytywne, nieświadome swojego zakażenia nie są pod opieką medyczną, przez co przebieg zakażenia jest niekontrolowany. To wpływa na pogarszający się stan zdrowia i możliwość rozwinięcia się . Poza tym przez wiele lat mogą zakażać innych nie wiedząc o tym. Każdy kolejny rok takiego nieświadomego życia z wirusem obniża ponadto skuteczność podjętej w późniejszym czasie terapii farmakologicznej. Europejski Tydzień testowania w kierunku HIV to zaproszenie do rozmowy o wirusie i do zrobienia badań. Są one bezpłatne i anonimowe. Nie bójmy się z nich korzystać - wskazuje Magdalena Bartczak, Prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Dlaczego nie badamy się w kierunku HIV? Najczęściej dlatego, że uważamy, iż nie jesteśmy narażeni na ryzyko zakażenia. To oczywiście błąd, bo zakazić się może każdy, kto uprawia seks. Istnieje jednak grupa osób, która unika testów z obawy przed wynikiem pozytywnym i związaną z tym stygmatyzacją społeczną. Co ciekawe, badania europejskie ujawniły, że jedynie znikomy odsetek pacjentów, którzy otrzymują np. od lekarza pierwszego kontaktu lub propozycję wykonania testu w kierunku HIV rezygnuje z tej możliwości. To pokazuje, jak niewiele potrzeba, by przełamać silne, wydawałoby się, bariery społeczne. Europejski Tydzień testowania w kierunku HIV ma na celu przekonanie Polaków, że testować się trzeba. I że jest to naturalne dla każdej osoby, prowadzącej aktywne życie seksualne.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy