Strona głównaChorobyZwiązek sprzyja walce z nowotworem

Związek sprzyja walce z nowotworem

Istnieją dowcipy o tym, że małżeństwo podnosi ciśnienie, ale okazuje się, że daje ludziom znaczną szansę na pokonanie nowotworu, informują naukowcy. Jednocześnie wśród pacjentów, którzy są w separacji ze swymi współmałżonkami, odsetek przeżywalności jest znacznie niższy.
Wyniki badań, które zostaną opublikowane w listopadowym wydaniu magazynu „Cancer", jednoznacznie wskazują, że osoby chorujące na raka i pozostające w separacji ze swymi partnerami, żyją krócej niż ci, którzy się rozwiedli, owdowiali lub nigdy nie wstąpili w związek małżeński.

Jak wyjaśniają autorzy badań, przyczyną takich zależności jest najprawdopodobniej to, że rozstanie wywołuje stres, który wpływa na osłabienie systemu odpornościowego i może prowadzić do większej podatności na rozwój chorób.

Badania dowiodły, iż związki oddziałują także na stan zdrowia fizycznego - dobre partnerstwo wpływa pozytywnie, kłopoty z towarzyszem/towarzyszką życia są szkodliwe.

Badacze z Indiana University School of Medicine przeanalizowali 5-letnie i 10-letnie wskaźniki przeżywalności na podstawie danych na temat 3 milionów 790 tysięcy pacjentów, u których w okresie 1973-2004 zdiagnozowano nowotwór.

Okazało się, że u pacjentów pozostających w związkach 5-letni wskaźnik przeżywalności wyniósł 63,3%, 10-letni zaś 57,5%. Najmniejsze szanse na przeżycie - biorąc za kryterium związki uczuciowe - mieli pacjenci będący w separacji ze swymi współmałżonkami. U nich 5-letni wskaźnik wyniósł 45,4%, zaś 10-letni - 36,8%.

U Chorych, którzy nigdy nie wstąpili w związek małżeński, wspomniane wskaźniki uplasowały się na poziomie - odpowiednio 57,3% oraz 51,7%. W przypadku osób rozwiedzionych wyniosły 52,4% i 45,6%, zaś owdowiałych - 47,2% i 40,9%.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy