Strona głównaChorobyZwiązek w czerwonym winie pomocny w walce z Alzheimerem

Związek w czerwonym winie pomocny w walce z Alzheimerem

Resweratrol, silny przeciwutleniacz znajdujący się np. w winogronach i czerwonym winie, zyskał już sławę środka na wiele problemów zdrowotnych, w tym na chorobę Alzheimera, raka, cukrzycę i wielu innych. Teraz przeprowadzono badania, z których wynika, że podawanie wspomninego związku w skoncentrowanych dawkach może faktycznie dać korzyści w hamowaniu rozwoju napowszechniejszej formy demencji.
Związek w czerwonym winie pomocny w walce z Alzheimerem [© monticellllo - Fotolia.com] Naukowcy z 21 ośrodków medycznych w Stanach Zjednoczonych sprawdzili bezpieczeństwo i skuteczność przyjmowania dużych dawek resweratrolu (ilości równoważnej do tej z 1000 butelek ) u osób z łagodną i umiarkowaną formą .

Jak pokazują wyniki, naturalnie znajdujacy się np. w czerwonych winogronach, , gorzkiej i czerwonym winie, może zatrzymać postęp choroby Alzheimera.

W dwuletnich badaniach wzięło udział 119 osób w łagodnej lub umiarkowanej fazie rozwoju demencji. Uczestników podzielono na dwie grupy i jednej podawano tabletki z dużymi dawkami resweratrolu, a drugiej - placebo. Najwyższe dawki substancji wynosiły jeden gram i uczestnicy zażywali je doustnie dwa razy dziennie (taka ilość znajduje się w około 1000 butelek czerwonego wina).

Okazało się, że u pacjentów, którzy byli leczeni resweratrolem przez ponad 12 miesięcy, odnotowano niewielkie lub żadne zmiany w poziomie beta-amyloidu40 (Abeta40) we krwi lub płynie mózgowo-rdzeniowym. Tymczasem w grupie placebo poziom Abeta40 we krwi był niższy, co oznacza rozwój choroby (jednocześnie bowiem Abeta40 intensywniej odkłada się w mózgu).

Autorzy badań zaznaczają, że potrzeba dalszych testów, by upewnić się, że pomiędzy zażywaniem resweratrolu a osłabieniem postępowania choroby Alzheimera jest związek przyczynowo-skutkowy.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy